Kolarka z Bystrej wystartuje w Tokio!
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Kolarka z Bystrej wystartuje w Tokio!

Dominika Putyra pochodzi z Bystrej w gminie Wilkowice i trenuje kolarstwo tandemowe. Jako osoba niewidoma jest członkiem kadry parakolarskiej i będzie reprezentować Polskę podczas paraolimpiady w Tokio.- Kolarstwo tandemowe tym różni się od klasycznego, że na jednym rowerze siedzą dwie osoby - wyjaśnia Dominika Putyra. Posłuchaj

Jak mówi kolarka, swoją dyscyplinę zaczęła trenować z frustracji. - Jako osoba niewidoma, aby uprawiać sport, który mnie interesuje - w tym jazdę na rowerze - potrzebuję mieć pilota. Doszłam już do takiego poziomu, że trudno było mi znaleźć kogoś kto będzie jeździł z podobną prędkością i mocą - mówi.

Dominika Putyra zmaga się z hipoglikemią (niedocukrzenie), którą pomaga utrzymać w ryzach regularny wysiłek fizyczny. - Dlatego chciałam mieć pewność, że będę mogła "zrobić" trening. Tym sposobem zapukałam do Mirosława Jurka, który trenuje tandemy i zapytałam czy mogę wstąpić do klubu - wspomina.

Był 14 lutego 2020 roku. Jeszcze tego samego dnia poznała swojego pilota, z którym trenowała przez jakiś czas. Niestety, aby móc wystąpić w ważnych zawodach musiała jeździć z pilotem-kobietą. Tym sposobem zaczęła współpracę ze swoją obecną pilotką, Ewą Bańkowską. - Było to kolejne ogniwo szczęścia w moim życiu - śmieje się Dominika.

Kolarki szybko zaczęły zdobywać medale w krajowych i międzynarodowych zawodach. Teraz przygotowują się do startu podczas paraolimpiady. Do Japonii wylatują w połowie sierpnia. 

Dominika Putyra była niedawno gościem Radia Bielsko. Naszą rozmowę z kolarką znajdziecie TUTAJ


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: