"To było marzeniem wielu środowisk". Powstanie filia ŚUM
fot. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

"To było marzeniem wielu środowisk". Powstanie filia ŚUM

Kształcenie na kierunku lekarskim możliwe będzie w Bielsku-Białej. Podpisano list intencyjny, który ma się przełożyć na utworzenie w mieście filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.Historyczny dzień dla Bielska-Białej. Podpisano list intencyjny w kierunku utworzenia tutaj filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To oznacza otwarcie kierunku lekarskiego. 

- Powstanie uczelni medycznej w naszym mieście to było marzeniem wielu środowisk. Dzisiaj ono się spełnia, podpisujemy list intencyjny, czyli pierwszy krok. Co też wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, bo one są dla mnie najważniejsze, aby Bielsko-Biała była coraz silniejszym ośrodkiem akademickim na mapie województwa i kraju. I to jest ten krok. Bardzo się cieszymy, że lekarze będą mogli kształcić się w naszym mieście - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski

Otwarcie kierunku lekarskiego w Bielsku-Białej planowane jest już na najbliższy rok akademicki. Ma się tutaj kształcić ok. 70 studentów. W kolejnym tygodniu prowadzone będą rozmowy m.in. o infrastrukturze w tym zakresie. Na podpisanie listu intencyjnego przyjechał wiceminister zdrowia, Piotr Bromber. Posłuchaj.

- Uniwersytet medyczny to jest działalność kliniczna, dydaktyczna i naukowa. Jesteśmy największym uniwersytetem medycznym jeśli chodzi o szkolenie, z wielkim zapleczem naukowym i to chcemy tutaj do miasta - mojego rodzinnego miasta - przyprowadzić. Cieszę się bardzo, że te marzenia można było zrealizować - komentował prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, prorektor ŚUM ds. rozwoju i transferu technologii.

Bielsko-Biała będzie trzecią lokalizacją, w której uczelnia kształcić będzie na kierunku lekarskim; po Katowicach i Zabrzu. Dodajmy, że Śląski Uniwersytet Medyczny działa od 75 lat.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: