Ruszają z rewitalizacją kamienic
Fot. UM Oświęcim
Beata SteklaBeata Stekla

Ruszają z rewitalizacją kamienic

Chodzi o dwie zabytkowe kamienice niedaleko oświęcimskiej starówki. To połączone za sobą budynki, które powstały najpewniej na przełomie XIX i XX wieku i mieszczą się przy ulicy Mickiewicza 2 do 4.Rewitalizacja ma się zacząć w bieżącym miesiącu. Dzięki niej budynki zyskają nowe dachy i elewacje. Wewnątrz powstanie 19 mieszkań, a na parterze i w podziemiach dwa lokale użytkowe. Inwestorem jest miejska spółka Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Pierwszy etap prac będzie polegał na porządkowaniu wnętrza kamienic. Inwestycja ma być gotowa w ciągu roku.

Budynki będą posiadały pompy ciepła, produkujące ciepło w zimie i chłód w lecie. Zarówno ciepło jak i chłód będą dostarczane do wnętrza przez sufit i specjalne maty. Z kolei pompy będą umieszczone na zewnątrz budynków - w gruncie, poprzez odwierty. Udogodnieniem dla mieszkańców, zwłaszcza tych starszych, będzie winda.

- Wspólnym staraniem miasta i OTBS  odnowiono już trzy kamienice w Starym Mieście, w których oddano mieszkania dla 20 rodzin i cztery lokale usługowe. To budynki przy ulicach Mickiewicza, Klasztornej i placu Słonecznym. Spółka wyremontowała też część kamienicy przy Rynku Głównym. Znajduje się w niej hostel -mówi Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka prasowa oświęcimskiego ratusza. 

 

Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: