Przebierańcy sprzedają kalendarze kominiarskie
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Przebierańcy sprzedają kalendarze kominiarskie

Nie dajcie się nabrać. To ostrzeżenie kierowane szczególnie w stronę mieszkańców Bielska-Białej. Beskidzki Cech Kominiarski ma sygnały o tym, że do drzwi bielszczan pukają oszuści, którzy podają się za kominiarzy i oferują sprzedaż kalendarza. Jeszcze inni wchodzą do mieszkania pod pretekstem przeglądu przewodów kominowych.To nie są prawdziwi kominiarze, to przebierańcy, którzy chcą nas okraść. W Bielsku-Białej aktywni są oszuści podający się za kominiarzy, którzy pukają do drzwi i oferują sprzedaż kalendarza. Czasem pod pretekstem dokonania przeglądu przewodów kominowych wchodzą do mieszkania i robią tzw. rekonesans, gdzie ukryte są cenne przedmioty lub gotówka. Beskidzki Cech Kominiarski potwierdza, że ostatnio ma wyjątkowo wiele telefonów z takimi sygnałami.

- Niestety, problemem jest to, że [...] można taki strój [kominiarski - red.] kupić przez internet. Więc tutaj przestrzegam mieszkańców, nie każdy kto jest ubrany jak kominiarz - jest tym kominiarzem. Przede wszystkim kominiarz wykonujący usługi powinni mieć ze sobą specjalny identyfikator, który zawiera szereg informacji. W celu zweryfikowania czy to jest kominiarz z danej firmy, można przedzwonić do siedziby firmy i upewnić się czy taki pracownik jest, i czy ma wykonywać daną czynność na danym budynku - opowiada rzecznik Cechu. Posłuchaj.

Kominiarze nie handlują kalendarzami ani kartkami. To prezent po wykonanej usłudze. - Każdy kalendarz opatrzony jest logo firmy, nazwą zakładu i numerem telefonu - dodaje mistrz kominiarski Paweł Waszek, rzecznik Beskidzkiego Cechu.

Od Was mamy sygnały, że ostatnio oszuści pukali do drzwi mieszkańców Os. Karpackiego. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: