Na co uczelnia wydała 9 mln zł?!
Magda FritzMagda Fritz

Na co uczelnia wydała 9 mln zł?!

Kto skorzystał z tak dużych pieniędzy?!

Jest więcej studentów, którzy nie mają problemów na rynku pracy, same studia są niestandardowe, a przez to ciekawe. Bielska Akademia Techniczno-Humanistyczna podsumowała ponad 4-letni projekt "Inżynier na miarę XXI w", na który otrzymała ok. 9 mln zł dofinansowania. Realizował go wydział budowy maszyn i informatyki.
"Realizowaliśmy projekt na 3 kierunkach zamawianych: mechanika i budowa maszyn, automatyka robotyka oraz informatyka, a głównym celem było zwiększenie liczby studentów"- mówi Dorota Więcek prodziekan d/s studenckich, kierownik projektu. Przyznaje, że jest zaskoczona efektami. Młodych ludzi przyciągano nie tylko poprzez stypendia motywacyjne, odpłatne staże w zakładach produkcyjnych oraz kursy i szkolenia, kończone certyfikatami. Powstało m.in. świetnie wyposażone laboratorium dla studentów. Posłuchajcie.
Bartłomiej Gola, absolwent mechaniki i budowy maszyn mówi, że sporo się działo na studiach, dzięki projektowi "Inżynier na miarę XXI w". W ramach koła naukowego wyjeżdżał na turnieje i konkursy, na których prezentował swoje prace. "Dzięki ilości sprzętu i możliwościom można było rozwijać nasze pasje, m.in. komunikacje bezprzewodowe i programy do projektowania. Rynek pracy jest otwarty, gdzie  złożyłem papiery, tam mnie chcieli. Można powiedzieć, że to ja wybierałem pracę, a nie ona mnie"- mówi.
Mariusz Kózka mówi, że praktycznie każde okienko między zajęciami spędzał z kolegami w laboratorium. W ramach pracy inżynierskiej wykonał robota kroczącego, z którym zdobył mnóstwo nagród w turniejach, a w efekcie został stypendystą ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jest na piątym roku studiów, zawodowo pracuje od stycznia. "Tego typu robot, to zalążek tego co można osiągnąć. Wielkości człowieka robot dwunożny mógłby być wysyłany w miejsca niebezpieczne"- mówi student.
Projekt okazał się skuteczny, liczba studentów na kierunkach zamawianych wzrosła o ok. 40 osób na każdym. Inżynier na miarę XXI w. został kilkukrotnie dostrzeżony i wyróżniony. Jest jednym z trzech w kraju!, uznanych przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego za wzorcowe na 260 projektów dot. kierunków zamawianych.
Projekt „Inżynier na miarę XXI wieku” został zakończony, jednak koło naukowe kontynuuje swoją działalność, a jego uczestnicy nadal korzystają z nowoczesnego laboratorium.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: