Wiecie co to jest motanka?
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Wiecie co to jest motanka?

Uśmiechnięte twarze, pozytywna energia i ukraińskie klimaty. Wczoraj na rynku w Bielsku-Białej odbyła się impreza pod nazwą "Od Jana do Iwana". To była Noc Świętojańska w polsko-ukraińskim wydaniu. A skoro Noc Kupały to musi być szczypta magii i ludowych wierzeń. Celem była integracja i poznanie kultur obu narodów.- Wcześniej też organizowaliśmy piknik wielokulturowy w Parku Słowackiego, który był swojego rodzaju celebracją Nocy Świętojańskiej - opowiada Szymon Kułakowski, działacz społeczny i jeden z organizatorów tego wydarzenia.   

- Mamy dzisiaj różne warsztaty, mamy konkurs, mamy koncert zespołów ukraińskich - relacjonowała nam Uliana Worobec, liderka inicjatywy "Ukraińcy w Bielsku". Uliana w 2016 roku przyjechała do stolicy Podbeskidzia i od tego czasu działa na rzecz integracji Ukraińców z mieszkańcami naszego regionu. Posłuchaj.
 
Pleciono wianki a obywatele Ukrainy mieszkający i pracujący w Polsce pokazywali jak wykonuje się motanki. Takie lalki robione są na różne okazje lub etapy życia.
- Lalka motanka to jest taka dawna słowiańska tradycja. Kiedyś motały mama z córką, albo kobieta, która była w ciąży motała lalkę dla swojego dziecka - opowiadała nam Ala z Ukrainy, która do Polski przyjechała 3 lata temu. Posłuchaj
 
W maju w Bielsku-Białej działalność rozpoczął Ośrodek Integracji Obcokrajowców "myBB". W tym miejscu obywatele Ukrainy znajdą pomoc w załatwieniu kwestii formalnych, czy pokonaniu barier językowych. Z pomocy korzystają także obywatele innych państwa pracujący na terenie stolicy Podbeskidzia i powiatu bielskiego. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: