Unieważniono przetarg na odcinek trasy S1. Zadanie zostanie podzielone
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Unieważniono przetarg na odcinek trasy S1. Zadanie zostanie podzielone

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o unieważnieniu postępowania na wybór wykonawcy, który miał najpierw zaprojektować, a później wybudować odcinek S1 Mysłowice - Oświęcim.
Wspomniany przetarg ogłoszono jeszcze w 2019 roku. W tym samym roku GDDKiA ogłosiła postępowanie na dwa pozostałe odcinki ekspresówki; Oświęcim - Dankowice, Dankowice - Bielsko-Biała. Do tych zadań dochodzi jeszcze tzw. obwodnica Oświęcimia. W przypadku tych dwóch odcinków S1, Generalna Dyrekcja podaje, że gotowe będą z końcem 2023 roku, obwodnica Oświęcimia kilka miesięcy później. 
 
Co do początkowego fragmentu ekspresówki GDDKiA przypomina, że postępowanie przeciągnęło się w czasie. Powodem są złożone odwołania jednego z oferentów, a później kolejne postępowania toczące się przed Krajową Izbą Odwoławczą i sądem. 
 
Realizacja obecnego zakresu przetargu, w przyjętych terminach realizacji, jest w tym stanie faktycznym niecelowa i niezasadna. Odcinek Mysłowice - Oświęcim zostałby oddany do użytkowania z co najmniej rocznym, na dzisiaj, opóźnieniem w stosunku do dwóch dalszych odcinków. Ruch tranzytowy z tych odcinków S1 wlewałby się na nieprzystosowane do dużego ruchu lokalne drogi. Dodatkowo poszukiwanie przez kierowców alternatywnych tras spowodowałoby znaczący wzrost zagrożenia dla zdrowia i życia przede wszystkim niechronionych uczestników ruchu na typowo lokalnych drogach, gdzie zabudowa mieszkaniowa i budynki użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, urzędy i kościoły) zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie danej drogi - argumentuje dziś GDDKiA. 
 
Skutkiem tego podjęto decyzję o unieważnieniu postepowania na zaprojektowanie i budowę odcinka S1 Mysłowice - Oświęcim. Co dalej? Generalna Dyrekcja zdecydowała się na podział budowy tego fragmentu na dwa odrębne zadania: Bieruń - Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia (odcinek I/A) oraz odcinek Mysłowice - Bieruń (odcinek I/B). 
 


Zobacz inne wiadomości tego autora: