Tam nauczycie się wszystkiego co trzeba
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay
Beata SteklaBeata Stekla

Tam nauczycie się wszystkiego co trzeba

Żywiecki Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych będzie jedną z dwóch szkół na Żywiecczyźnie, w których powstaną Branżowe Centra Umiejętności.Uczniowie, studenci i absolwenci będę mogli zdybywać w nich praktyczne umiejętności zawodowe, w przypadku budowlanki będą one związane z dziedziną instalacji sanitarnych.

- W ramach projektu rozbudujemy budynek warsztatów i połączymy ze szkołą. W rozbudowanej części powstanie siedem nowoczesnych pracowni do kształcenia w bardzo szerokim zakresie - od pomp ciepła, przez kotły, po instalacje zasilane OZE; będziemy uczyć spawać, zgrzewać i lutować, wszystko w najnowocześniejszych technologiach - mówi dyrektor szkoły Beata Szemraj. Posłuchaj

Generalnie zamysł jest taki, aby centrum reagowało na potrzeby rynku pracy i kształciło fachowców, którzy są akurat potrzebni. Rozpoznanie potrzeb ma umożliwić współpraca z partnerami - Politechniką Śląską, Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych, Stowarzyszeniem Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych oraz wykonawcami, producentami i innymi podmiotami działającymi w tej branży.

Szkoła pozyskała na realizację projektu 10 milionów złotych dotacji. 

Pierwsze kursy w budowlance mają ruszyć w styczniu 2025 roku. Drugie Branżowe Centrum Umiejętności powstanie w żywieckim mechaniku. Będzie ono kształciło w zakresie szeroko rozumianej fotowoltaiki.

W całej Polsce powstanie 120 takich centrów.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: