Śmiały plan. Przekazano pierwsze środki
fot. arch.
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Śmiały plan. Przekazano pierwsze środki

Jeśli plan doczeka się realizacji, będzie to pierwszy taki obiekt w EuropiePlan kreślony przez Beskidzką Grupę GOPR zakłada stworzenie górskiego centrum pod Szyndzielnią, pełna nazwa przedsięwzięcia to Śląskie Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. Do obiektu przeniesie się dyżurka GOPR, ale centrum ma przede wszystkim pomóc w rozwoju turystyki górskiej, a z naciskiem na osoby z niepełnosprawnościami.

- Chcielibyśmy, żeby to było miejsce, gdzie przede wszystkim będzie wypożyczalnia specjalnych wózków terenowych, elektrycznych. Nie tylko wypożyczalnia, ale również serwis [...]. Da możliwość osobom z dysfunkcją ruchu, udać się w góry [...], z jednym opiekunem góry eksplorować - opowiadał na naszej antenie Marcin Szczurek, naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR. 

Trwa etap formalny, równolegle z przekazaniem działki przez bielską gminę. Teren w sąsiedztwie ZIAD-u przekazany zostanie GOPR-owi w użytkowanie wieczyste.

- Druga strefa, która się tam klaruje - i marzy - to byłaby strefa profilaktyki i edukacji dla bezpieczeństwa. To byłoby miejsce otwarte na wszystkich ludzi, przede wszystkim myślimy tu o młodzieży, o dzieciach, które mogłyby - mam nadzieję - tłumnie przychodzić na spotkanie z ratownikami - dodaje naczelnik lokalnego GOPR-u. Posłuchaj.

Beskidzka Grupa otrzymała z urzędu marszałkowskiego pół miliona złotych na kwestie formalne, w tym przygotowanie dokumentacji technicznej. Przyszły rok będzie kluczowy w pozyskaniu środków na budowę górskiego centrum.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: