Problem dotyczy kilku tysięcy osób
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Problem dotyczy kilku tysięcy osób

Reagujemy i nie pozostajemy obojętni na los osób pracujących po czeskiej stronie, rodzin funkcjonujących po obu stronach Olzy. To słowa burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz. Samorządy powiatu cieszyńskiego zabiegają o zmianę przepisów dotyczących obowiązkowej kwarantanny dla mieszkańców pracujących na terenie Republiki Czeskiej.To bardzo trudna sytuacja dla kilku tysięcy osób, które nie zostały objęte tarczą antykryzysową i nie mogą liczyć na pomoc państwa. Chodzi o mieszkańców powiatu cieszyńskiego, którzy do tej pory pracowali po stronie czeskiej.

Dramat rozpoczął się, gdy nałożono również na nich obowiązek 2-tygodniowej kwarantanny po każdorazowym przekroczeniu granicy. To oznaczało wybór: utrzymanie pracy i wynajęcie mieszkania po czeskiej stronie lub zostanie w domach z rodziną, co wiąże się z utratą środków do życia. Na podjęcie tak trudnych decyzji mieszkańcy mieli tylko dwa dni – mówi burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. Posłuchaj

Część z Polaków zatrudnionych po czeskiej stronie jest obecnie na L4. Część już straciła pracę. Jak mówi Gabriela Staszkiewicz, sms-ami dostają informacje o zwolnieniu.

Dlatego samorządy powiatu cieszyńskiego wspólnie wystąpiły do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o ponowną analizę wprowadzonego obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla osób pracujących na polsko-czeskim pograniczu.

Samorządowcy podkreślają, że pozbawiona obowiązku kwarantanny komunikacja pracowników na pograniczu nie pogorszy stanu bezpieczeństwa. „Codzienny pomiar temperatury, obowiązek noszenia maseczek ochronnych na terenie Czeskiej Republiki, ścisły monitoring ilości wejść i wyjść z terenu Czech i Polski prowadzony przez czeskie służby, sprawiają iż są w gruncie rzeczy bardziej zabezpieczeni niż pracownicy poruszający się jedynie po stronie polskiej”.

Pod pismem z prośbą o zmianę przepisów podpisali się burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz oraz starosta cieszyński Mieczysław Szczurek. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: