Pilny transport ruszył w drogę
Fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
Magda MarchińskaMagda Marchińska

Pilny transport ruszył w drogę

Wózki inwalidzkie, żywność, środki przeciwbólowe i opatrunki, koce, płyn do dezynfekcji, a także meble i buty trekkingowe – taki transport wyjechał z powiatu bielskiego.

Tir i samochód dostawczy pojechały do partnerskiego powiatu czerniowieckiego w Ukrainie. To dary z Niemiec – od partnerskiego powiatu Rhein-Erft, bielskiego starostwa i bielskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. 

- To już prawie 2 lata od ataku Rosji na naszego sąsiada. Może niektórym wojna w Ukrainie spowszedniała, ale mieszkańcy i żołnierze nadal potrzebują wsparcia. Naszą pomoc realizujemy będąc w kontakcie z naszymi partnerami z powiatu czerniowieckiego na południowym zachodzie Ukrainy - mówi starosta bielski, Andrzej Płonka. To kolejny transport, który wyjechał z powiatu bielskiego za ukraińską granicę. Samorządowiec dodaje, że tym razem niemieckich partnerów prosił m.in. o wózki inwalidzkie. 

Z powiatu w okolicy Kolonii przyjechał tir, w którym znalazło się: ok. 17 ton żywności, 23 wózki inwalidzkie, koce oraz środki przeciwbólowe i opatrunki. Na Wschód pojechało także drugie auto dostawcze zapakowane meblami i płynem do dezynfekcji. Znalazło się tam również prawie tysiąc par butów trekkingowych, które trafią do żołnierzy. 

Władymir Voronuk, który w powiecie czerniowieckim prowadzi ośrodek charytatywny mówi, że wojna do nich nie dotarła, jednak mają coraz więcej uchodźców ze wschodu Ukrainy. 

- Codzienne alarmy przeciwlotnicze budzą strach, ale dzięki Bogu walki do nas nie dotarły. Problemy są z uchodźcami, których z tygodnia na tydzień przybywa mnóstwo z Zaporoża, czy Charkowa. Tam jest katastrofa - mówi Voronuk. Wózki inwalidzkie trafią do ośrodków dla dzieci niepełnosprawnych, część transportu do uchodźców oraz do centrów pomocy ukraińskiej armii.

Starostwo Powiatowe dziękuje 
Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej za wsparcie przy przeładunku tirów, a bielskiemu oddziałowi PCK - za doposażenie transportu. 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: