Odbudowano zniszczone nagrobki
fot. Facebook/Gmina Wyznaniowa Żydowska
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Odbudowano zniszczone nagrobki

Blisko 160 nagrobków udało się postawić na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej od jesieni 2021. Część z nich zostało zniszczonych przez młodocianych wandali, w czerwcu tego samego roku.W czerwcu 2021 roku trzej nastolatkowie na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej zniszczyli blisko 70 nagrobków (pisaliśmy o tym TUTAJ). Wiele środowisk zdecydowanie potępiło ten akt wandalizmu. Ruszyła lawina pomocy. Gmina Wyznaniowa Żydowska nie czekając na sądowe rozstrzygnięcie sprawy, jesienią tego samego roku, rozpoczęła proces odbudowy zniszczonych nagrobków. Do dziś udało się odbudować 158, w tym ten nagrobki, które były zniszczone od czasów powojennych. 

Dzięki aukcji dzieł sztuki, koncertowi charytatywnemu, datkom do puszek oraz zbiórce w sieci zebrano ponad 90 tys. zł. Ponad 20 nagrobków postawiły lokalne firmy, instytucje i rodziny. Dalej udało się pozyskać granty ze stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz z ministerstwa kultury (ponad 160 tys. zł). Przewodnicząca Dorota Wiewióra powiedziała nam, że Gmina Wyznaniowa Żydowska ubiegać się będzie o pozyskanie kolejnych środków na postawienie następnych nagrobków.

Dodajmy, że w zakończonym już procesie, sąd zdecydował o wypłacie 10 tys. złotych zadośćuczynienia na rzecz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: