Nowa rzeczywistość poruszania się po mieście
fot. arch. MZD w Bielsku-Białej
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Nowa rzeczywistość poruszania się po mieście

W Bielsku-Białej zakończył się drugi etap tworzenia ITS, czyli w praktyce rozbudowa systemu. To system, który usprawnia komunikację w mieście. Kierowcy wiedzą, gdzie znajdą wolne miejsce parkingowe. Pasażerowie komunikacji miejskiej wiedzą, za ile odjedzie autobus na który czekają. - Realizowaliśmy to zadanie w dwóch etapach; pierwszy lata 2017-18, drugi 2020-21 [...]. Przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, zarządzania ruchem, włączenie w ten system miejskiej komunikacji. Umożliwienie również korzystania z tych materiałów, danych, które pozyskujemy - policji i straży miejskiej - objaśniał Wojciech Waluś, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej. Posłuchaj.

System jest narzędziem do monitorowania bezpieczeństwa mieszkańców oraz powiadamiania służb o sytuacjach zagrożenia. Przykładowo: można określić w jakim kierunku poruszał się kierowca skradzionego samochodu. 

W ramach II etapu ITS do istniejącego systemu sterowania włączono kolejnych 18 skrzyżowań. Pojawiły się także zupełnie nowe elementy - tablice naprowadzające na miejskie parkingi. I zupełne novum - nawet w skali kraju - tablice zmiennej treści. Na nich dane od Google, które wskazują kierowcom czas dojazdu do danego miejsca (pisaliśmy o tym TUTAJ). 

- To co udało się nam wspólnie wdrożyć, razem z wykonawcą i zarządem dróg, to koordynacja na głównych ciągach drogowych. Koordynacja oznacza tyle dla kierowcy, że ma dużą pewność - jeśli na jednym skrzyżowaniu będzie miał zielone światło, to na kolejnych będzie mógł skorzystać z tego samego "ułatwienia" [będzie zielone światło - red.] - objaśniał nam Adam Kruczek z firmy inżyniera kontraktu podczas wdrażania ITS. Posłuchaj.

Oba etapy - wdrażania i rozbudowy - ITS w Bielsku-Białej dofinansowane były z RPO województwa śląskiego. Wartość I etapu to blisko 15 mln zł, z czego 11,5 mln stanowiło dofinansowanie. Koszt rozbudowy był podobny, bo to blisko 14,5 mln i w tym przypadku dofinansowanie sięgnęło 8,5 mln zł. Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: