Kontrole w planach. Będzie sporo kar?
Fot. archiwum
Robert FraśRobert Fraś

Kontrole w planach. Będzie sporo kar?

Do sezonu grzewczego jeszcze daleko, ale właśnie teraz jest najlepszy czas na wymianę kotłów pozaklasowych. Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego, od 1 maja zaczął obowiązywać zakaz używania kotłów grzewczych poniżej 3 klasy. Przykładowo, w gminie Andrychów, starych pieców jest jeszcze około 1800!
- Działania Straży Miejskiej polegają na informowaniu i przypominaniu o nowych przepisach. Przede wszystkim zachęcamy mieszkańców mających stare piece, do rozpoczęcia procedury związanej ze składaniem wniosków o dofinansowania do ich wymiany – mówi Krzysztof Tokarz, komendant Straży Miejskiej w Andrychowie. Posłuchaj
Nasz rozmówca zaznacza, że warto jak najszybciej rozpocząć procedurę przyłączenia do sieci, bo zwykle trwa ona dość długo.
O nowych przepisach przypomina także gmina Chełmek. Urzędnicy są zobowiązani do przeprowadzania planowych oraz interwencyjnych kontroli źródeł ogrzewania. - Jeżeli podczas kontroli zostanie jednoznacznie stwierdzone, że jest użytkowany kocioł na paliwo stałe, niespełniający wymogów uchwały antysmogowej do ogrzewania budynku, czy też do przygotowania ciepłej wody użytkowej, sprawa może być skierowana na policję o ukaranie mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o nałożenie kary grzywny do 5 tys. zł – czytamy w komunikacie. 
Warto zainteresować się wymianą starego pieca. Pomogą w tym punkty informacyjne „Czyste Powietrze”, które możecie znaleźć w urzędach.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: