Przyszli z ciekawości. Chcą grać!
Magda FritzMagda Fritz

Przyszli z ciekawości. Chcą grać!

Czterech zawodników wzięło udział w pierwszym historycznym treningu drużyny piłkarskiej osób po amputacjach."Jeden z piłkarzy był na konsultacjach w reprezentacji Polski w Amp Futbolu w Warszawie. Dołączy do nas. Zespół cały czas kompletujemy, czekamy na chętnych. Ideałem byłoby zebrać kadrę 12, 14-osobową"- mówi fizjoterapeuta Daniel Kawka, koordynator przedsięwzięcia w Bielsku-Białej. Niestety, nadal nie ma trenera dla bielskiej drużyny. "Trudno znaleźć szkoleniowca, pierwsze zajęcia poprowadzę więc ja"- mówi Daniel Kawka.  Posłuchajcie.
Zajęcia, dzięki pomocy Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się w hali przy ul. Bratków. Obiekt został udostępniony za darmo. Historie osób, które pojawiły się na treningu są przeróżne. Piotr Mizera z Bielska-Białej, mimo że od urodzenia nie ma nogi, lubi rywalizację, od małego brał udział w różnych zawodach, na studiach grał w koszykówkę na wózkach. Po raz pierwszy o Amp Futbolu usłyszał na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. "Udzielałem się w zrzeszeniu studentów niepełnosprawnych AGH. Dowiedziałem się, że Kraków ma swoją drużynę w Amp Futbolu, potem miałem okazję zobaczyć ich mecz pokazowy"- mówi absolwent informatyki i ekonometrii. Dotychczas jednak nie miał okazji zagrać w piłkę nożną.
Grzegorz Wnuk ma 34 lata, na trening przyjechał z Czańca, gdzie od niedawna mieszka z rodzicami. Nogę stracił w wyniku pobicia, gdy miał 21 lat. "Byłem na dyskotece, poszło o dziewczynę. Ochrona lokalu mnie tak załatwiła"- mówi Grzegorz. Mężczyzna ma rentę, pierwszą grupę inwalidzką. "Nie mogę więc pracować. Chcę grać, a nie siedzieć w domu i nic nie robić"- dodaje. 
W Polsce powstało już kilka zespołów osób po amputacjach, m.in. w Warszawie i Krakowie. W kwietniu w naszym kraju mają ruszyć rozgrywki ligowe. Co ciekawe, w drużynie mogą grać także panie. Z bielskim zespołem współpracuje TS Podbeskidzie, klub prowadzący zespół w piłkarskiej ekstraklasie.
Treningi będą się odbywały co sobotę o godz. 12:00 w hali BBOSiR przy ul. Bratków.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: