Bielsko-Biała

Park przy Skarżyńskiego gotowy. Mniej betonu, więcej wody w gruncie

today26.06.2026 13:48

Tło
share close

Zakończyły się prace rewitalizacyjne w parku przy ulicy Skarżyńskiego w Bielsku-Białej. 

Teren został wymodelowany, ścieżki zyskały nawierzchnię przepuszczalną dla wody. Brzegi płynącego przez park potoku zostały wzmocnione faszynadą, czyli konstrukcją z gałęzi i chrustu.

Do zbiornika retencyjnego prowadzi drewniany pomost. Ma on nie tylko ułatwiać spacerowanie, ale też chronić cenne rośliny przed zadeptaniem.

W parku zachowano naturalny drzewostan. Dosadzono także 28 drzew, ponad 80 krzewów i ponad 3,5 tysiąca bylin. Całość uzupełniają elementy małej architektury: ławki i siedziska, stojaki na rowery. Jest też siłownia zewnętrzna.

Część większego programu

Rewitalizacja parku przy Skarżyńskiego kosztowała 2,4 mln zł. To jedna z kilkunastu lokalizacji, które już zostały albo zostaną odbetonowane w ramach projektu „Adaptacja do zmian klimatu na terenie miasta Bielska-Białej”.

Koszt całego programu to blisko 25 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi prawie 19 mln zł.

Projekt polega na przebudowie wybranych miejsc w mieście tak, by lepiej zatrzymywały wodę opadową, ograniczały skutki podtopień i pomagały łagodzić upały. W praktyce oznacza to mniej betonu, więcej zieleni, nawierzchnie przepuszczalne dla wody i rozwiązania, które mają zwiększyć odporność miasta na gwałtowne zjawiska pogodowe.

Co już zrobiono, co jeszcze przed nami?

Gotowe są już skwery u zbiegu ulic PCK i Sempołowskiej, Sempołowskiej i Kołłątaja oraz skwer przy ulicy Lajkonika w Wapienicy.

W trakcie realizacji są park przy ulicy Wyzwolenia oraz skwer Pollaka przy Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. W tym drugim przypadku teren został niedawno przekazany wykonawcy.

Na etapie procedury przetargowej lub zawierania umowy są skwery przy ulicach Żywieckie Przedmieście i Bohaterów Warszawy oraz teren u zbiegu ulic Wyspiańskiego i Piastowskiej.

Przed ogłoszeniem przetargu są jeszcze Park Słowackiego, plac Żwirki i Wigury oraz zielone przystanki w Wapienicy, przy ulicy Cieszyńskiej i przy ulicy Paderewskiego.

Całości nie uda się zakończyć w tym roku

Pierwotnie cały program miał zostać zrealizowany do końca roku. Już wiadomo, że tego terminu nie uda się dotrzymać. W związku z wydarzeniami zaplanowanymi w ramach Polskiej Stolicy Kultury do realizacji pozostaną plac Żwirki i Wigury oraz Park Słowackiego.

Urzędnicy podkreślają, że rozbrukowywanie betonowych i szczelnych powierzchni oraz wprowadzanie dużych rabat poprawia retencję wody i ogranicza jej szybki spływ powierzchniowy. To działania punktowe, ale jeżeli będą powielane w wielu częściach miasta, ich efekt ma być znaczący.

Będą kolejne takie inwestycje

Miasto planuje kolejne projekty związane z adaptacją do zmian klimatu. Pozytywnie rozpatrzony został już wniosek dotyczący działań na terenie pięciu szkół i jednego przedszkola.

W tych placówkach zaplanowano prace, które mają zwiększyć odporność miasta na deszcze nawalne, podtopienia, powodzie miejskie oraz efekt miejskich wysp ciepła. Projektowanie i realizacja przewidziane są na ten i przyszły rok. Miasto otrzymało na ten cel ponad 2,7 mln zł.

Na początku roku złożono także trzeci wniosek – „Adaptacja do zmian klimatu na terenie miasta Bielska-Białej – III etap”. Jest on obecnie w ocenie. Założenie obejmuje dziesięć lokalizacji w mieście. Dzięki projektowi mają powstać nowe skwery i zieleńce albo wzbogacone zostaną te już istniejące.

Jeżeli miasto otrzyma dofinansowanie, może pozyskać na ten cel ponad 10 mln zł. Zakończenie zadania planowane jest do końca 2028 roku.

 

Autor: Zdjęcie autora Beata Stekla
[email protected]