powiat cieszyński

Stracił prawo jazdy i samochód. Pierwszy przypadek w regionie

today14.03.2024 17:27

Tło
share close

Pierwszy kierowca w regionie odczuł efekty nowych przepisów. W nocy, półtorej godziny po wejściu w życie zaostrzonych regulacji dotyczących pijanych kierowców, policjanci z Ustronia odebrali młodemu mężczyźnie prawo jazdy i samochód.

22-latek kierujący Audi A3 jechał mając ponad dwa promile w wydychanym powietrzu. – O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. 22-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, karą pozbawienia wolności do trzech lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu  – relacjonuje Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. 
 
Zgodnie z nowymi przepisami, pojazd będący własnością sprawcy może zostać skonfiskowany w przypadku:
– Jazdy w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 1,5 promila.
– Spowodowania katastrofy drogowej z wynikiem śmierci lub poważnymi obrażeniami wielu osób.
– Popełnienia przestępstwa w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, ucieczki z miejsca zdarzenia lub spożywania alkoholu po zdarzeniu.
– Recydywy drogowej, czyli ponownego popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości lub spowodowania katastrofy drogowej.
Sąd może również orzec przepadek pojazdu, jeśli sprawca nie jest jego jedynym właścicielem lub sprzedał, darował lub ukrył pojazd po popełnieniu przestępstwa.

Napisane przez: Robert Fraś