Mamy w tym miejscu skład kruszyw, a rolników tam jak nie było, tak nie ma – mówi radny Czechowic-Dziedzic Wojciech Leśny. O co chodzi? O handel jaki rolnicy mieli prowadzić w sąsiedztwie miejskiego stadionu.
To teren przy ul. Legionów, tuż przy ogrodzeniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Niegdyś służył jako samochodowy parking dla osób odwiedzających MOSiR. Korzystano z tego terenu równie w trakcie Dni Czechowic-Dziedzic, rozstawiano tam karuzele czy strzelnice. W tym miejscu rozkładano również, wielokrotnie, cyrkowy namiot.
W czerwcu 2022 roku radni miejscy zdecydowali, podejmując odpowiednią uchwałę, że miejsce to zostanie udostępnione rolnikom z gminy i okolic, którzy swoje produkty będą mogli tam sprzedawać bezpłatnie w piątki i soboty. Byłem wtedy zdania, że przyzwyczajenia klientów spowodują, że raczej nie wybiorą się w tamto miejsce – mówił na sesji Leśny.
Posłuchaj
Wyszedł nam bubel prawny, który nie funkcjonuje – ocenia z perspektywy czasu radny Wojciech Leśny. W miejscu, w którym miał być prowadzony handel produktami rolnymi, sprzedawane są bowiem… kruszywa. Obecnie znajduje się tam skład kruszyw.
Posłuchaj
Mieszkańcy, którzy chcą kupić towary od okolicznych rolników, robią to tradycyjnie na miejskim targowisku. (Zaznaczmy jednak, że większość sprzedających na targu to osoby w handlu pośredniczące, a nie prowadzący gospodarstwa rolne, czy ogrodnicze).
Dlatego Wojciech Leśny apelował do swoich koleżanek i kolegów z rady, aby – jak mówił – poprawić błąd i przeprowadzić szybką nowelę wspomnianej uchwały na ostatniej, marcowej sesji radnych obecnej kadencji. Chodzi o to, by rolnicy swoje produkty mogli bezpłatnie sprzedawać właśnie na targowisku.
Jak do tego apelu ustosunkuje się Rada Miejska Czechowic-Dziedzic? Dowiemy się przed świętami wielkanocnymi.