Zapraszają na otwarcie!
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Zapraszają na otwarcie!

To dobra wiadomość dla tych, którzy w drugi dzień świąt zamierzają wybrać się na spacer w Beskidy. 1 kwietnia otwarty zostanie, po kilkumiesięcznej przerwie, Dom Turystyczny na Hrobaczej Łące.To nie prima aprilis – zapewnia prowadzący obiekt od ośmiu lat Marek Starsiak. Na Hrobaczej Łące trwa wielkie gotowanie. To już ostatnie przygotowania do przyjęcia turystów.
 
Zamknięcie obiektu, zimą ubiegłego roku, wzbudziło ogromne emocje wśród turystów. Pojawiły się plotki, że to już koniec schroniska. Jak się jednak okazało, zmienił się właściciel obiektu. Trzeba było załatwić na nowo wszystkie zezwolenia, umowy – tłumaczy konieczność zamknięcia Marek Starsiak, który właścicielem  obiektu nie jest, ale nadal zamierza prowadzić tutaj działalność.
 
Na razie Dom Turysty na Hrobaczej Łące będzie czynny tylko w weekendy, a w sezonie (czyli od czerwca) codziennie. Taki jest plan, który może ulec modyfikacji, jeśli turyści będą licznie odwiedzać to miejsce również w dni powszednie.  
- Turyści będą decydować jak to będzie otwarte. Jeżeli będzie zainteresowanie, to będziemy chcieli też w tygodniu… ale – zawsze powtarzam -  popularnie mówimy na te miejsca schronisko, ale my nie będziemy działać jako obiekt PTTK, bo nas na to nie stać… Wiem to po siedmiu latach tutaj. To jest głównie miejsce weekendowe -  mówi pan Marek. Posłuchaj
 
Rzecz w tym, że schronisko powinno być otwarte codziennie, a jeśli oferuje miejsca noclegow, całą dobę. Obiekty prywatne tak jak ten na Hrobaczej Łące, rządzą się swoimi prawami. 
 
Na razie, w Domu Turysty na Hrobaczej Łące będzie można się posilić i zaspokoić pragnienie. A co z noclegami? Trwa remont pokoju, w którym docelowo będzie mogło 
- Podłoga zakończyła swój żywot. Po prostu zgniła… Ten dom ma 89 lat! - mówi Marek Starsiak. Posłuchaj
Beton pod nową podłogę został już wylany. Teraz schnie. Być może siedem czy osiem miejsc noclegowych dla turystów będzie gotowych na majówkę. To na parterze. A co z poddaszem? Wymaga generalnego remontu po pożarze jaki wybuchł w 2017 roku.
 
Na razie, trwa oczekiwanie na pierwszych gości! 1 kwietnia na Hrobaczą Łąkę oprócz pana Marka zaprasza także Felek! Pies, który jest gospodarzem tego miejsca, prawdopodobnie, już od około 20 lat i stał się jego symbolem.  

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: