Więcej za bilety, okrojone kursy
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Więcej za bilety, okrojone kursy

Od dzisiaj pasażerowie komunikacji autobusowej organizowanej przez powiat cieszyński płacą za bilety jednorazowe średnio o 24 procent więcej. Bilety miesięczne pójdą do góry od 1 lutego. Okrojono też co bardziej deficytowe kursy na wszystkich liniach.Powodem jest to, że powiat nie dostał dopłaty do tzw. wozokilometrów na ten rok z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Mimo, że wniosek został złożony poprawnie, powiat znalazł się liście rezerwowej. Wniosek opiewał na około 12 milionów złotych. Pieniądze przyznaje wojewoda.

- Z tego funduszu na województwo śląskie zostało przeznaczonych 50 milionów złotych. Wniosków wpłynęło na ponad 60 milionów. Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych mówi wyraźnie, kto ma dostać pieniądze w pierwszej kolejności. Pierwsze są gminy, potem związki powiatowo-gminne, po nich związki powiatowo-powiatowe, a same powiaty na końcu. Jesteśmy powiatem, więc znaleźliśmy się w tej mało korzystnej sytuacji - tłumaczy Krzysztof Glajcar, kierownik Biura Transportu i Organizacji Ruchu Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Posłuchaj

Hiobowe wieści dotarły do powiatu cztery dni temu. Aby jakoś ratować sytuację, w pierwszym odruchu, postanowiono podnieść ceny biletów i ciąć kursy. 

- Na najbliższej sesji chcemy też przedstawić radnym propozycje dofinansowania naszego transportu. Myślę, że sprawa spotka się ze zrozumieniem i radni zagłosują za - dodaje wicestarosta Janina Żagan. Posłuchaj

Do ministra infrastruktury i wojewody śląskiego zostały też wysłane pisma w tej sprawie. Posłanka Mirosława Nykiel prosi w nich ministra o interwencję u wojewody w celu zmiany decyzji, a wojewodę o zmianę decyzji.

- Bardzo, bardzo liczymy, że te pieniądze jednak do nas trafią. Bez nich nie jesteśmy w stanie utrzymać komunikacji publicznej w takim kształcie jak dotychczas - mówiła wiceszefowa powiatu. 

O zaistniałej sytuacji Janina Żagan oraz Mirosława Nykiel poinformowały podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w centrum przesiadkowym w Cieszynie. 


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: