Węzeł rozwiąże problem?
UG Jasienica
Beata SteklaBeata Stekla

Węzeł rozwiąże problem?

Budowa węzła komunikacyjnego na drodze ekspresowej S52 w Grodźcu to jeden z pomysłów ma korki w okolicy Urzędu Gminy w Jasienicy.Już w 2018 roku spotkali się wójt Janusz Pierzyna, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wiceminister rodziny, pracy i spraw społecznych Stanisław Szwed oraz dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby rozmawiać o tej koncepcji (foto).

Jak informował wtedy Urząd Gminy zakłada ona, że "po zjeździe z drogi ekspresowej od strony Bielska kierowca dojeżdżałby do ronda, które skieruje go na kolejne skrzyżowanie - rondo na starej ul. Cieszyńskiej, gdzie ruch zostałby rozdzielony na ten w kierunku Grodźca oraz w stronę Świętoszówki. Jednocześnie  pierwsze rondo umożliwiałoby również wjazd na drogę ekspresową i jazdę w kierunku Cieszyna."

W tym samym czasie podjęto starania, aby wpisać pomysł do planu zagospodarowania przestrzennego. Aby było to możliwe konieczna była wcześniejsza zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Temu zaś był przeciwny regionalny dyrektor ochrony środowiska - ze względu na istniejący na opisywanym terenie Rezerwat Morzyk. Rezerwat utworzono pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, aby chronić rosnące tam lasy (grądowy i buczynę karpacką).

Teraz jednak dyrektor miał zmienić zdanie. - Po trzech latach dyskusji, realizacji różnego rodzaju dokumentacji, planów, uzgodnień wyraził wolę uzgodnienia zmiany w studium dla tego obszaru Grodźca - powiedział nam Janusz Pierzyna. Posłuchaj

Nasz rozmówca uważa, że jeżeli tak się stanie będzie to znaczący krok w kierunku rozwiązania problemu korków koło urzędu. 

- Oczywiście nie mówię, że już jutro węzeł w Grodźcu będzie budowany. Mówię, że po trzech latach dyskusji być może uda się uzgodnić warunki do przyjęcia studium. Potem trzeba zmienić plan, potem wykonać projekt - i dopiero potem zrealizować drogę - podkreśla wójt. Posłuchaj

Inny pomysł na korki w Jasienicy, o wiele bardziej zaawansowany to przebudowa węzła komunikacyjnego w istniejącego w tym sołectwie. Zakłada on budowę trzech rond i łącznika. Na budowę jednego ronda - na skrzyżowaniu ulic Międzyrzeckiej i Akacjowej - plus łącznika gmina dostała 10 milionów złotych z drugiej edycji Polskiego Ładu.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: