Ten remont budzi sporo emocji. "Turyści tam nie dojadą"
fot. ZDW w Katowicach
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Ten remont budzi sporo emocji. "Turyści tam nie dojadą"

Lada dzień na DW 948 (pow. żywiecki) wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu. Chodzi o ogromną inwestycję drogową, która do 2024 roku prowadzona będzie od ronda w Kobiernicach do skrzyżowania z DW 946 w Żywcu-Oczkowie.Rodzą się tutaj dwa problemy. Pierwszy dotyczy przedsiębiorców, dla których zbliża się sezon, gdy w końcu możliwe będzie odrabianie strat, jakie ponieśli w czasie lockdownu.

- Większość z nas hotelarzy, gastronomów - zarabia przez te 2 miesiące. Przez zamknięcie tej drogi my zostaniemy - po pandemii, po ciężkim okresie - za chwilę bez środków do życia. Turyści tam nie dojadą - komentował dla nas Zbigniew Harężlak, przedsiębiorca z Międzybrodzia Bialskiego. Posłuchaj.

I to nie jest głos odosobniony. W sieci możemy przeczytać m.in. taki komentarz: super inwestycja na sezon letni dla wszystkich osób mających interesy sezonowe, gdy jest wzmożony ruch turystyczny. Pierwszy lockdown, potem pogoda a teraz droga. Super, po prostu super. To tak jakby zamknęli autostradę na Chorwację w lipcu... 

Kolejny typ zastrzeń kierowanych co do tej inwestycji, to brak odpowiednio wcześniej przekazywanych informacji. Jest organizacja ruchu, ale nie przedstawiono harmonogramu prac. W Zarządzie Dróg Wojewódzkich usłyszeliśmy, że dziś odbędzie się rozmowa dyrektora ZDW z przedstawicielami konsorcjum wykonawcy. Chodzi o zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców. Rzecznik ZDW przyznaje, że utrudnienia będą spore.

- Co do organizacji ruchu i prac, w tej chwili jeszcze trwają ustalenia, co do dokładnego terminu. Wykonawca, czyli konsorcjum firm Strabag i IMB-Podbeskidzie, planują to zrobić w czwartek. Dociera do nas dużo różnych głosów, niepokojów od mieszkańców posesji, które są usytuowane przy tej drodze. Jeszcze dzisiaj dyrektor będzie rozmawiał z przedstawicielami konsorcjum i będzie żądał dodatkowych informacji, żeby maksymalnie ułatwić mieszkańcom tę sytuację; w ogóle kierowcom, pieszym - mówił nam Ryszard Pacer, rzecznik ZDW w Katowicach. Posłuchaj.

Cały remontowany odcinek zamknięty będzie dla ruchu tranzytowego. Zapewniony będzie tylko dojazd do posesji, które nie mają innej możliwości skomunikowania się pomiędzy Międzybrodziem Bialskim a Żywieckim. Dla pozostałych wyznaczony zostanie objazd DK 52, S1 i DW 946

W pierwszym etapie realizowane będą roboty związane m.in. z niezbędną wycinką kolidujących drzew, roboty mostowe na obiekcie nad Suchym Potokiem. Obiekt ten zostanie rozebrany, a ruch będzie odbywał się wahadłowo mostem tymczasowym.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: