Tak będzie wyglądać hala lodowa
UM Oświęcim
Beata SteklaBeata Stekla

Tak będzie wyglądać hala lodowa

Wyłoniona została koncepcja przebudowy i rozbudowy hali lodowej w Oświęcimiu. Obiekt funkcjonuje od lat 60. ubiegłego wieku i mieści się przy ulicy Chemików.Koncepcja została wyłoniona na drodze konkursu ogłoszonego wiosną przez miasto i katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. 

Najlepsza okazała się praca wykonana przez studio projektowe M.O.C. Architekci z Katowic w autorskim składzie Ewa Janik, Błażej Janik, Małgorzata Karolak-Góra, Karolina Supron i Klaudia Kwaśny. Autorzy otrzymali nagrodę w wysokości 55 tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu inwestycji.

Na przygotowanie konkursu, nagrody oraz dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim miasto zabezpieczyło 2,5 miliona złotych.

Do konkursu wpłynęło 61 wniosków o dopuszczenie do udziału, do złożenia prac zaproszono 45 uczestników. Ostatecznie złożono 13 prac. Do drugiego etapu przeszły cztery. Zwycięzcę wybrał 8-osobowy sąd konkursowy, w którym zasiedli m.in. prezydent i wiceprezydent Oświęcimia oraz dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Czas zrobił swoje, obiekt jest mocno wyeksploatowany, stąd nasza decyzja o jego modernizacji i rozbudowie. Pod uwagę bierzemy nie tylko jego wygląd, ale też funkcjonalność. Chcemy, aby służył sportowcom, amatorom, a miasto mogło organizować w nim wydarzenia, takie jak targi czy małe koncerty. Przebudowa będzie długotrwałym procesem wymagającym pozyskania znacznych pieniędzy zewnętrznych, bowiem miasto samo nie udźwignie tak wysokich kosztów. Wierzę, że warto ponieść pewien wysiłek, przygotować dobry projekt, zrealizować coś co będzie służyło przez kolejne dziesięciolecia i będzie na miarę XXI wieku - mówi prezydent Janusz Chwierut.

Inwestycja obejmie przebudowę trybun, zaplecza sportowego, korytarzy i strefy kibica. Widownia pomieści minimum 3 tysiące osób. Przewiduje się też miejsce dla punktów gastronomicznych. Obok planowana jest nowa pełnowymiarowa tafla treningowa z 300 miejscami dla widzów, która ma być wybudowana w pierwszej kolejności, aby zapewnić ciągłość szkolenia w czasie trwania inwestycji. Hala lodowa ma posiadać udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Obok niej ma powstać parking na około 300 miejsc dla samochodów i autokarów. 

- Przebudowa hali, to druga obok krytej pływalni największa inwestycja sportowa, która będzie realizowana w Oświęcimiu - podkreśla Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta. Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: