Sterta butelek po piwie i wódce. To był dom psa
fot.: KPP Oświęcim
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Sterta butelek po piwie i wódce. To był dom psa

O tym w jakich warunkach przebywają na terenie tych posesji psy, powiadomił służby pracownik firmy pożyczkowej. Policjanci z komendy w Oświęcimiu podjęli interwencję i odebrali właścicielom dwa zaniedbane czworonogi. Zwierzaki trafiły do schroniska.Operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony przez pracownika firmy pożyczkowej o dwóch bardzo zaniedbanych psach znajdujących się na terenie dwóch sąsiednich posesji w Osieku. 
Na miejsce natychmiast pojechali dzielnicowi. Policjanci potwierdzili zgłoszenie. 
 
Jeden psiak był zamknięty w piwnicy, w której podłoga była zaśmiecona różnego rodzaju pudełkami, deskami oraz puszkami i butelkami po piwie i wódce. Pies nie miał możliwości poruszania się. Drugi psiak znajdujący się na sąsiedniej posesji przywiązany był łańcuchem do budy. Oba psy były brudne i zaniedbane. Nie miały dostępu do czystej wody oraz pokarmu. 
 
Po kilkunastu minutach na miejscu zjawili się właściciele posesji, 34-letni i 39-letni mężczyzna. Pierwszy z mężczyzn zaprzeczył, aby jego pies nie dostawał jedzenia. Na dowód wskazał puszkę po pokarmie, w której znajdowały się larwy owadów. Drugi z mężczyzn poinformował, że pies jest własnością żony, która jest w pracy. Z jego relacji wynikało, że pies na uwięzi przebywa przez całą dobę.
 
Na miejsce zostali wezwani pracownicy schroniska dla zwierząt w Chełmku, którzy zabrali psiaki.
W związku podejrzeniem, że właściciele psów dopuścili się znęcania oraz zaniedbania zwierząt zostało wszczęte postępowanie karne. Za znęcanie nad zwierzęciem grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
 
Oświęcimska policja apeluje o reagowanie jeśli widzimy, że zwierzę jest zaniedbywane. W takich przypadkach należy powiadomić inspektorów Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Animals. Natomiast kiedy życie zwierzaka jest zagrożone, zgłoszenia należy dokonać pod numerem alarmowym 112.
 
Przypominamy, właściciel zwierzęcia ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. 
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: