Rozpoczęli ściganiem w centrum miasta
zdjęcie organizatorów
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Rozpoczęli ściganiem w centrum miasta

Prolog w centrum Cieszyna otworzył wczoraj ORLEN OIL 47. Rajd Cieszyńska Barbórka. Na kibiców oprócz przejazdów zawodników czekało mnóstwo atrakcji .Na start ORLEN OIL 47. Rajdu Cieszyńska Barbórka organizator zaplanował widowiskowy prolog. Zawodnicy przejeżdżali przez rampę startową przy Hali Widowiskowo – Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków w Cieszynie, po czym od razu wjeżdżali w strefę startu prologu. 
 
Próba nie była długa, ale była za to niezwykle widowiskowa. Dla fanów było to prawdziwe święto, ze specjalnie przygotowanymi strefami kibica. Tam na scenie pojawili się byli zwycięzcy rajdu – Waldemar Doskocz, Michał Tochowicz a także Łukasz Sztuka ze swoim synem, Kacprem, świeżo upieczonym mistrzem włoskiej Formuły 4. O godzinie 18:30 w strefie kibica odbył się pokaz świateł i laserów. 
 
O godzinie 19:00 na trasę ruszyli zawodnicy startujący w formule SKJS. Fani oprócz obserwowania rywalizacji mogli skorzystać z atrakcji zapewnionych przez organizatora w strefie kibica. Tam znajdował się m.in. sklep z rajdowymi pamiątkami oraz bogata strefa gastronomiczna. 
 
Po przejazdach zawodników z SKJS rozpoczął się segment przejazdów pokazowych. Wtedy to na trasie pojawili się chociażby szwagier oraz wieloletni pilot Zbigniewa Cieślara: Adam Ogierman, razem z córką zmarłego kierowcy, Pauliną. Jechali Fiatem 126p należącym do Cieślara. 
 
O godzinie 20:30 prolog wystartował dla uczestników imprezy w formule rajdu okręgowego. Najszybciej trasę pokonali Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot w Fordzie Fiesta R5 MKII. Wśród zawodników RO najszybszymi byli Piotr Piesko z Mateuszem Kacprzakiem, zaś w SKJS najlepszy czas wykręcili Mateusz Jaworski i Daniel Śliwka. 
 
Wyniki piątkowego prologu nie są uwzględniane w klasyfikacji generalnej imprezy. Dzień rozpoczął się odbiorem administracyjnym w biurze rajdu, po którym zawodnicy udali się na zapoznanie z trasą. W tym czasie ich zespoły pojawiły się na stacji kontroli pojazdów Autotest w Cieszynie, gdzie odbyło się badanie kontrolne rajdówek. 
 
Na podstawie odbioru administracyjnego oraz badania kontrolnego ustalono ostateczną listę załóg dopuszczonych do startu w finałowej rundzie Rajdowych Mistrzostw Południa, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska.
Dziś na zawodników czeka sześć odcinków specjalnych. Będą to trzykrotne przejazdy prób Zamarski oraz Zbigniewa Cieślara. Łączny dystans odcinków specjalnych to 49 kilometrów. 

Harmonogram ORLEN OIL 47. Rajdu Cieszyńska Barbórka:
08:40 OS1 Zamarski 1 (8.40 km)
09:30 OS2 Zbigniewa Cieślara 1 (8.00 km)
11:15 Serwis A (Cieszyn, Pod Wałką – 30 min)
12:10 OS3 Zamarski 2 (8.40 km)
13:00 OS4 Zbigniewa Cieślara 2 (8.00 km)
14:45 Serwis B (Cieszyn, Pod Wałką – 30 min)
15:40 OS5 Zamarski 3 (8.40 km)
16:30 OS6 Zbigniewa Cieślara 3 (8.00 km)
17:25 Ceremonia Mety – Hala Widowiskowo-Sportowa Cieszyn
 
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: