Oddali hołd ofiarom
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Oddali hołd ofiarom

Na Cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach uczczono dzisiaj pamięć ofiar Marszu Śmierci, który 78. lat przeszedł z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w kierunku Gliwic i Wodzisławia Śląskiego.Ewakuacja obozu zaczęła się 17 stycznia 1945 roku. Wciągu następnych kilku dni - do 21 stycznia - główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. Wśród nich znajdowali się więźniowie z miejscowych podobozów w Borze-Budach i Jawiszowicach. Wielu z nich nie wytrzymało katorgi i straciło po drodze życie. Wielu padło od kul SS-manów.

19 stycznia niemiecki burmistrz Brzeszcz nakazał pochowanie zwłok leżących na trasie ewakuacji - od Rajska, przez Brzeszcze, do Jawiszowic. Zebrano 18 ciał, kobiet i mężczyzn. Część z nich udało się zidentyfikować. 

- Tym sposobem Brzeszcze stały się miejscem ich pochówku i miejscem pierwszej mogiły na trasie Marszu Śmierci - mówi Agnieszka Molenda-Kopijasz, prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, która co roku organizuje uroczystości upamiętniające ofiary.

- To dla nas bardzo ważna rocznica. Jesteśmy pierwszym miejscem, poza Oświęcimiem, przez które marsz przechodził, mamy tu pierwszą zbiorową mogiłę, więc naszym obowiązkiem jest pamiętać - dodał burmistrz Brzeszcz, Radosław Szot. Posłuchaj

Kolejna zbiorowa mogiła uczestników marszu znajduje się w Miedźnej.

W hołdzie ofiarom na ich grobie złożono kwiaty i zapalono znicze. Cześć oddali im przedstawiciele m.in. organizacji, samorządowych władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, konsulatów Niemiec i Francji, kancelarii premiera oraz delegacja z Izraela.  

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: