Od 1,5 miesiąca prowadzą kontrole. Mają nowe urządzenie
fot. Straż miejska w Bielsku-Białej
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Od 1,5 miesiąca prowadzą kontrole. Mają nowe urządzenie

Przez cały sezon grzewczy strażnicy miejscy z Bielska-Białej będą prowadzić kontrole palenisk. W tym sezonie mają do dyspozycji jeszcze jeden sprzęt.Rozkręcił się sezon grzewczy... W Bielsku-Białej straż miejska kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach. W tym sezonie do dyspozycji mają nowe urządzenie. - Nasza jednostka wyposażona została w kolejnego drona. W ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza kupiliśmy drona za 170 tys. zł wraz z całym sprzętem, który jest potrzebny nam do tego, aby dokonywać analizy niskiej emisji - mówił nam Krystian Kowalczyk, zastępca komendanta straży miejskiej w Bielsku-Białej. 

Bezzałogowiec wyposażony jest w kamerę termowizyjną i obiektyw z zoomem, który pozwala uzyskać duże przybliżenie. Dzięki temu będzie wykorzystywany także do kontrolowania miejsc, w których dochodzi do podrzucania odpadów.

Na jakiej podstawie strażnicy typują lokalizacje do kontroli? - Przede wszystkim są to zgłoszenia do dyżurnego naszej jednostki, ale także nasza wiedza własna, ponieważ w ramach działań typujemy miejsca, w których może dochodzić do spalania odpadów. Wskaźniki jakości powietrza, ustawione na terenie miasta, również brane są pod uwagę wtedy, gdy decydujemy się na dokonanie kontroli - dodaje nasz rozmówca. 

W poprzednim sezonie grzewczym strażnicy działali przez ponad 100 dni operacyjnych, w tym czasie przeprowadzono blisko 600 kontroli - 72 osoby dostały mandat, 14 pouczono. POSŁUCHAJ.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: