Niedźwiedzie i diabły wyjdą na ulice
fot.: ŚUM w Katowicach
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Niedźwiedzie i diabły wyjdą na ulice

Świąteczną wioskę otwarto dziś przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniakowie. Uroczyście rozświetlono tam choinkę. A w niedzielę mieszkańcy i ich goście będą mogli spotkać Mikołajów!W świątecznej wiosce przez najbliższe dziesięć dni czeka na mieszkańców mnóstwo atrakcji. Od kreatywnych warsztatów, przez zabawy, aż po smakowite kulinaria. 
Nie zabraknie też spotkań z Mikołajem, a nawet Mikołajami! - To nasza grupa kolędowo-obrzędnicza – wyjaśnia góralka z Koniakowa Aneta Legierska. Posłuchaj
 
W centrum Koniakowa w niedzielę od godz. 14.00 zobaczyć można będzie niedźwiedzie, Cygankę, doktora i wojaków! To między innymi oni tworzą tę niezwykłą mikołajową grupę. 
- Około godz. 15.00 wejdą na remizę, do wioski i tam pokazywać ten tradycyjny obrzęd, który występuje tylko w Trójwsi Beskidzkiej – zapowiada Aneta Legierska. Posłuchaj 
Dodajmy jednak, że podobne zwyczaje są kultywowane w Łące koło Pszczyny, gdzie mieszkańców
odwiedzają "bandy mikołajowe".  

W Trójwsi „Mikołaje” dzielą się na dwie grupy: biołych i czornych. W grupie czomych są: Medula – matka Niedźwiedzi (dwóch lub czterech), dwa Diabły, Kominiarz, Żyd, Cygón, Cygónka. Do grupy biołych należą m.in. Biskup, Kościelny, "Paterek" (ksiądz wikary), "Żoczkowie" (uczniowie, studenci), Baba w czepcu z koszyczkom, Dochtór, Pan Młody i Pani Młoda, Drużka z Dużbą, "Gojny" (gajowy), Planetnik i Koń, któremu towarzyszył kiedyś Poganiacz z biczem - podaje w swoim artykule opublikowanym na stronie Śląskiej Informacji Turystycznej Edward Wieczorek.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: