25 lat pawilonu łóżkowego
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

25 lat pawilonu łóżkowego

Mija 25 lat od dnia przyjęcia pierwszego pacjenta w nowo wybudowanym Pawilonie Łóżkowym w Szpitalu Śląskim.Pawilon Łóżkowy został oddany do użytku 20 kwietnia 1990 r. Pawilon Centralny (później zwany pawilonem łóżkowym) w roku 1990 imponował kubaturą: 60 tys. m3, a także powierzchnią użytkową:13,5 tys. m2. Łącznie pawilon liczył 500 pomieszczeń, z czego 150 sal chorych (standardowo 3-osobowe z łazienką wspólną), reszta to pokoje zabiegowe, lekarskie, pielęgniarskie, kuchnie itd. Znalazły się w nim oddział ginekologiczny i 3 sale operacyjne (ginekologiczne i porodówka), 3 oddziały chorób wewnętrznych, oddział intensywnej opieki medycznej, oddział urazowy i chirurgii ogólnej, oddział noworodków i nowo utworzone oddziały: chirurgii dziecięcej i urologii.
Andrzej Mytnik – lekarz z oddziału chorób wewnętrznych – swoją osobą łączy obie daty – 1990 i 2015 r.,  i wspomina: Czwartek 26 listopada 1990 r., chłodny, mroźny poranek. Puste parkingi przed nowym pawilonem Szpitala  Śląskiego, w którym nastąpi przyjęcie pierwszego  pacjenta na III Oddział Chorób Wewnętrznych (Ordynatorem był dr n. med.  Grzegorz  Łaskawiec). Lekarzy cieszy nowa aparatura medyczna do monitorowania funkcji życiowych, systemy łączności i  przyzywania personelu których nie było na „starej siódemce” (Pawilon VII, w którym mieściły  się  Oddziały  Chorób Wewnętrznych). Pielęgniarki w wykrochmalonych fartuchach z obowiązkowymi symbolami tego szlachetnego zawodu , czyli  czepkami z czarnym paskiem. Pracuje się z dużą empatią do pacjenta, bez narzucanych procedur, walcząc o konieczną diagnostykę, która często dostępna jest w innych szpitalach i ośrodkach. Miejscem spotkań personelu medycznego i omawiania ważnych zawodowych spraw jest szpitalna stołówka i obiady, których smak pamięta się do dzisiaj.
 Po 25 latach jest to zupełnie inny Szpital. Zmodernizowany, odnowione i całkiem nowe oddziały, z dobrą nowoczesną aparaturą i szerokimi możliwościami diagnostyczno - terapeutycznymi. Funkcjonują systemy zarządzania i kontroli, które mają zapewnić komfort Pacjentowi, a równocześnie finansowanie na odpowiednim poziomie z monopolistycznego NFZ. XXI wiek ma swoje wymagania do których się nieustanie dostosowujemy.
fot. Szpital Śląski w CieszynieWiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: