W urzędzie stawią się w komplecie!
fot.: KW Odpowiedzialny Rozwój
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

W urzędzie stawią się w komplecie!

Są takie dwie gminy w naszym regionie, w których po wyborach, w samorządach gminnych raczej nie będzie waśni i sporów. W Wiśle i Brennej radnymi zostali przedstawiciele tylko jednego komitetu wyborczego!Przed nami druga tura wyborów samorządowych. Wyborcza dogrywka odbędzie się między innymi w Bielsku-Białej, Żywcu, Kętach, Andrychowie, Wilamowicach. A na Śląsku Cieszyńskim w Cieszynie, Ustroniu, Istebnej i Zebrzydowicach. 
 
Jedni szykują się do niedzielnego wyborczego starcia w drugiej turze. Inni cieszą się z wyniku w turze pierwszej i przygotowują do nowej roli. W dwóch w samorządach gminnych Śląska Cieszyńskiego, w których wszystko jest już jasne po pierwszej turze, zarządzający gminą mogą liczyć na stałe i niezachwiane wsparcie ze strony radnych! To Wisła i Brenna.
 
Wisła to wyjątkowo ciekawy – w skali kraju – przypadek, w tej gminie emocji wyborczych bowiem... nie było. Dlaczego? Po pierwsze: na stanowisko burmistrza kandydował tylko obecny burmistrz Tomasz Bujok. Dlatego w mieście tym odbyły się nie wybory a plebiscyt, w wyniku którego Bujok uzyskał poparcie na poziomie niemal 84% głosów. Plebiscyty jednak odbyły się również w Goleszowie i Strumieniu. 
 
To co stanowi o wyjątkowości Wisły – w kontekście wyborczym - to fakt, że w tym mieście nie odbyły się wybory do rady miasta! Dlaczego? Bo nie było kandydatów. A w zasadzie byli, ale  swój akces do rady miasta zgłosili tylko dotychczasowi radni! Dlatego będą pełnili obowiązki radnych w kolejnej kadencji. Zmiana jest tylko jedna: nowym radnym z okręgu Centrum został Henryk Podżorski. Jedyny kandydat z tego okręgu. Co warte podkreślenia, wszyscy radni nowej kadencji reprezentują jeden komitet wyborczy: Komitet Wyborczy Wyborców Wiślanie, z którego  startował Tomasz Bujok.
 
Podobna sytuacja w gminie Brenna. Tam  mieszkańcy wybrali do rady tylko reprezentantów Komitetu Wyborczego Wyborców Odpowiedzialny Rozwój. To komitet, którego twarzą jest nowy wójt Brennej Andrzej Kozieł.
 
- Z naszego komitetu mamy komplet radnych. Można powiedzieć, że udało nam się… wszystko! Na 15-osobową radę mamy 15 radnych. Czy zły wynik?  Pyta retorycznie, z przymrużeniem oka, nowy wójt Brennej. Posłuchaj
Dodaje, że na zdjęciu komitetu wyborczego napisał: w komplecie, no i ziściło się! Posłuchaj
Współpraca na linii: wójt – rada gminy powinna więc w Brennej przebiegać harmonijnie....  

Dodajmy, że zaprzysiężenie nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się w pierwszych siedmiu dniach maja. Wtedy muszą odbyć się pierwsze posiedzenia nowo wybranych rad gmin i miast, które muszą zwołać komisarze wyborczy. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: