Szczepienie jedyną metodą ochrony nauczycieli
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Szczepienie jedyną metodą ochrony nauczycieli

W poniedziałek ruszyła akcja testowania nauczycieli klas I-III i szkół specjalnych (oraz obsługi administracyjnej szkół) pod kątem SARS-CoV-2. Jak decyzję o przeprowadzeniu tej akcji ocenia najliczniejszy związek zawodowy pracowników oświaty? O to dziś pytaliśmy szefową bielskiego oddziału ZNP.- Testów nigdy za dużo - tak o prowadzonej akcji badań przesiewowych mówiła o poranku na naszej antenie Gabriela Herzyk. Prezes bielskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego obawia się jednak, że ten ruch może doprowadzić do skłócenia pracowników oświaty. Dlaczego? Nauczyciele w przedszkolach przez cały czas pracują stacjonarnie, a testowani nie są. Posłuchaj.

- Związek Nauczycielstwa Polskiego nie widzi zasadności - w tym momencie - testowania, bo wszyscy wiemy, że test wskazuje faktyczny stan zdrowotny w momencie pobierania wymazu, a już na drugi na dzień nauczyciel, czy pracownik administracji obsługi, może być chory - i to też nie zabezpiecza - mówiła prezes oddziału ZNP w Bielsku-Białej. 

Jedyną i skuteczną formą zabezpieczenia nauczycieli jest szczepienie. ZNP apeluje, by akcja szczepień wśród nauczycieli została przeprowadzona jak najszybciej. Pojawiła się petycja, w której jest postulat, by szczepienia pedagogów rozpoczęły się równolegle ze szczepieniem grupy 70+.

Przypomnijmy, że w poniedziałek do szkół wracają uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych. Wyniki testów każda z osób objętych badaniami przesiewowymi, otrzyma najpóźniej w niedzielę.

Z kolei jutro przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego mają się spotkać z ministrem Michałem Dworczykiem, pełnomocnikiem rządu ds. szczepień.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: