Silny wstrząs w kopalni, trwa poszukiwanie górników [AKTUALIZACJA]
Radio Express
Beata SteklaBeata Stekla

Silny wstrząs w kopalni, trwa poszukiwanie górników [AKTUALIZACJA]

Doszło do niego dziś rano w kopalni w Rydułtowach. Aktualizacja: W akcję ratunkową był zaangażowany zespół Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Jeden górnik nie żyje.Wstrząs nastąpił po godz. 8:00, w wyrobiskach znajdujących się 1200 metrów pod ziemią. Nie ma kontaktu z kilkudziesięcioma górnikami. 

Na miejscu pracuje 11 ekip pogotowia ratunkowego i trzy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na razie nie ma informacji o poszkodowanych. Trwa akcja wycofywania i przeliczania załogi.

Aleksandra Wysocka-Siembiga, rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej mówi, że w akcji bierze obecnie udział kilkanaście zastępów ratowniczych.

W chwili wstrząsu w zagrożonym rejonie pod ziemią znajdowało się 68 górników. Na powierzchnię wyjechało 15. Dziesięciu trafiło do szpitala w Jastrzębiu Zdroju, są w stanie stabilnym. Pięciu górników przechodzi badania.

Aktualizacja:

Nie żyje jeden z górników. Nadal trwają poszukiwania ostatniego z 78 osób, które przebywały w rejonie wstrząsu.

- Po ponad dziesięciu godzinach akcji ratownicy dotarli do pierwszego z poszukiwanych. Miejsce, w którym znajdował się pracownik, zlokalizowano na podstawie sygnału z lampy górniczej. Odnaleziony górnik został przetransportowany przez ratowników na powierzchnię, gdzie lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Zmarły sztygar zmianowy miał 41 lat i 23 lata stażu pracy w górnictwie, w kopalni Rydułtowy pracował od 16 lat. Trwają poszukiwania drugiego z górników. Akcja przebiega w bardzo trudnych warunkach ze względu na najwyższy stopień zagrożenia metanowego oraz odnotowany wzrost zagrożenia sejsmicznego. Po tymczasowej przerwie, którą zarządzono w sztabie akcji w trosce o bezpieczeństwo ratowników, poszukiwania zostaną wznowione - informuje Polska Grupa Górnicza.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: