Nowy, "bałkański szlak" migracyjny, prowadzi przez Zwardoń?
Fot. slaski.strazgraniczna.pl
Paweł ChudeckiPaweł Chudecki

Nowy, "bałkański szlak" migracyjny, prowadzi przez Zwardoń?

Pewne jest, że liczba zatrzymanych to to tylko część wjeżdżających nielegalnie do Polski.
W ostatnim czasie, nie ma w zasadzie takiego tygodnia, aby straż graniczna nie przekazywała informacji o imigrantach zatrzymanych na terenie naszego kraju, a którzy przekroczyli bez wymaganych dokumentów granicę w Zwardoniu. Czasami to zaplanowana kontrola, a czasem przypadek. Pewne jest, że liczba zatrzymanych to to tylko część wjeżdżających nielegalnie do Polski.
W ubiegłym tygodniu, doszło do dwóch zatrzymań. Jedno z nich to efekt wypadku busa przewożącego 18-tu obywateli Syrii, do którego doszło w okolicach Milówki. Dwa dni wcześniej, kolejne 16 osób, które przekroczyły granicę w Zwardoniu, zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej. Jak we wszystkich tego typu sprawach, wnioski o ukaranie skierowane zostały do żywieckiej prokuratury a w ramach readmisji, cudzoziemcy zostali przekazani stronie słowackiej.  

Nowy migracyjny szlak, to coraz bardziej znaczący szlak migracyjny w Europie Środkowej. Alarm w tej sprawie podnosi rząd Niemiec. Wcześniej, migranci wjeżdżali  do ich kraju głównie z Austrii. Z prowadzonych obserwacji wynika, że migranci przedostają się przez Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowację do Polski, skąd przekraczają niemiecką granicę. Ta zmiana trasy wynikać ma z zaostrzenia austriackich przepisów dotyczących rejestracji migrantów i dodatkowych patroli na granicy austriacko-niemieckiej.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: