Nie zapłacą podatku?
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Nie zapłacą podatku?

Widzów jest mniej. Dochody spadły o 75% w porównaniu do okresu sprzed pandemii. Dlatego prowadzący kino „Piast” w Cieszynie zwrócił się do władz miasta o zwolnienie z obowiązku zapłaty tegorocznego podatku od nieruchomości.To kino prywatne, ale ma swoją siedzibę w budynku miejskim. - O tym, czy jednego przedsiębiorcę zwolnić z podatku, zdecyduje rada miejska - mówi burmistrz Gabriela Staszkiewicz. Chodzi o 20 tys. zł. Posłuchaj
 
Szefowa samorządu Cieszyna podkreśla, że to bardzo niski czynsz i ewentualne zwolnienie z podatku rozwiąże problem kina tylko na „bardzo krótki czas". - Pamiętajmy, że to budynek ratusza i nie ma nawet mowy aby czynsz wpłynął na kondycję finansową kina – uważa burmistrz Staszkiewicz. 
 
Odpływ części widzów z „Piasta” to nie tylko konsekwencja pandemii. Kino z tradycją i wyjątkowym klimatem, od czterech lat rywalizuje bowiem z nowoczesnym kinem wielosalowym, które w mieście nad Olzą działa od czterech lat.
 
W rozmowie z prowadzącym „Piasta” przedsiębiorcą burmistrz Cieszyna zwróciła uwagę na te aspekty działalności, które mogłyby ulec poprawie. Widzowie narzekają na przykład na to, że za seans nie można zapłacić kartą, nie można też zarezerwać miejsca przez Internet. Posłuchaj
 
Kino Piast kocham z całego mego kinomaniackiego serca, ale… nie można zarezerwować biletu, nie można zapłacić kartą a tylko i wyłącznie gotówką i to często najlepiej, żeby była wyliczona. Wnętrze kina trąci myszką. Kino nadal bardzo słabo się promuje w mediach społecznościowych. Cieszyńskie Prezentacje Filmowe to genialny pomysł, ale tylko dwa razy do roku…
Patrząc na kino w Skoczowie (w Teatrze Elektrycznym) można się poczuć dziwnie w innej epoce w kinie Piast – to wpis jednej z internautek.
 
Są jednak też tacy, którzy wskazują na niskie ceny biletów w kinie:
Rosnące ceny energii nie przełożyły się na koszty biletów w Piaście. Prawdą jest, że cena 16 czy 18 zł za bilet to naprawdę mało. Wiem że każdy z nas chce płacić jak najmniej i zapewne właściciel ma to na uwadze, ale idąc do Cinema City bilet kosztuje 28 zł a oglądamy 30 min reklam i słuchamy jak sąsiad chrupie nam do ucha. 
 
Dodajmy, że w podobnej sytuacji do „Piasta” znajduje się kino „Świt” w Czechowicach-Dziedzicach. Również do tego kina nie przychodzi już tak wielu widzów, jak przed pandemią.”Świt” także rywalizuje z kinem wielosalowym. Stara się przyciągnąć widzów repertuarem niekomercyjnym i niższymi cenami biletów. Różnica jest jednak zasadnicza: „Świt” znajduje się w strukturach Miejskiego Domu Kultury, a więc jednostki miejskiej finansowanej z budżetu Czechowic-Dziedzic. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: