Ma(ją) 95 lat
fot. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Ma(ją) 95 lat

To był wrzesień 1928 roku. W ówczesnej Białej Krakowskiej otwarto Trzyletnią Średnią Szkołę Ogrodniczą. Od tego czasu placówka wielokrotnie zmieniała nazwę, ale nie zmienił się charakter szkoły. Popularny "Ogrodnik" świętuje 95-lecie istnienia. Dzisiaj jako Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej.
Bielski "Ogrodnik" świętuje 95-lecie. Jubileusz przypadał dokładnie wczoraj (17.09), a dzisiaj w szkole było świętowanie. Pamięta się tutaj zasługi pierwszego dyrektora i założyciela, inżyniera Stanisława Szumca. Szkoła uzyskała budynek po zlikwidowanej „Vereinschule” przy ul. Lipnickiej, a zajęcia praktyczne odbywały się na działce przekazanej szkole przez Polską Akademię Umiejętności. Intensywny rozwój przerwał wybuch II wojny światowej. Po zakończeniu wojny rozpoczęły się prace nad reaktywacją.
 
W latach `60 i `70 budowano kolejne obiekty, powstał warsztat mechanizacji rolnictwa, rozwijało się gospodarstwo ogrodnicze, budowane były szklarnie. POSŁUCHAJ
 
W 2018 roku nadzór nad szkołą przejęło ministerstwo rolnictwa. W kolejnym roku nastąpiła zmiana nazwy na Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej.
 
Bielski "Ogrodnik" kształci obecnie ponad 560 uczniów. Blisko 30 dorosłych uczęszcza tutaj na kwalifikowane kursy. Dużą popularnością cieszą się kierunki kształcenia: technik weterynarii, technik architektury krajobrazu oraz ogrodnik (technikum i branżowa szkoła I stopnia).
 
- Co do wyzwań, to chcielibyśmy zachować ten stan rzeczy jaki mamy. Szkołę w takim kształcie jaką mamy. Myślę, że prawie optymalnym. Chcemy przygotować się również pod kątem rozwijania bazy, która - jak sądzę - nie jest zła; mamy szkołę bardzo dobrze wyposażoną - mówił nam dyrektor Stanisław Pięta, wymieniając także planowane inwestycje. POSŁUCHAJ
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: