Kamienica wyburzona. Będzie zawiadomienie do prokuratury
fot. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Kamienica wyburzona. Będzie zawiadomienie do prokuratury

Góra gruzu pozostała po kamienicy pod adresem: Cyniarska 13 w Bielsku-Białej. W piątek rozpoczęło się wyburzanie, które kontynuowano w sobotę. Wojewódzki konserwator zabytków przekonuje, że rozbiórkę przeprowadzono nielegalnie, bo obiekt z końcem grudnia został wpisany do rejestru zabytków.Złożenie zawiadomienia do prokuratury zapowiada Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Chodzi o wyburzenie kamienicy przy ul. Cyniarskiej 13. Prace związane z rozbiórką ruszyły tam w piątek. Dziś po kamienicy pozostał gruz.

- Zapewne z uwagi na te okoliczności, tzn. wydanie przez wiceprezydenta polecenia robotnikom kontynuowania prac, zostanie on wskazany jako osoba, która potencjalnie mogła przekroczyć uprawnienia, czyli tzw. przestępstwa urzędnicze. Natomiast jeżeli chodzi o ustalenie winnego zniszczenia zabytków, to pozostawimy organom ścigania kto ostatecznie podjął decyzję o rozebraniu chronionego budynku, bo my tego nie wiemy - mówił nam Mirosław Rymer, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Posłuchaj.

Z relacji jakie uzyskaliśmy wynika, że w piątek na miejsce wezwano policję, ale odmówiono interwencji ze względu na posiadany przez gminę nakaz rozbiórki wydany przez Powiatowego Inspektowa Nadzoru Budowalnego. Władze miasta dysponują także zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej.

Konserwator zabytków przekonuje, że rozbiórkę przeprowadzono nielegalnie, bo obiekt od grudnia wpisany był do rejestru zabytków i toczyło się postępowanie po odwołaniu złożonym przez gminę. Dlaczego gmina nie czekała do końca postępowania odwoławczego?

- Uważamy, że są takie sytuacje, kiedy dobro mieszkańców, kiedy bezpieczeństwo - są priorytetem. Bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem. A skoro według służb, które się budownictwem zajmują, ta kamienica zagrażała bezpieczeństwu, to nie mogliśmy podjąć innej decyzji - komentuje Tomasz Ficoń, rzecznik ratusza magistratu w Bielsku-Białej. Posłuchaj.

Temat rozbiórki, ale także sporu o kamienicę opisywaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: