Jest nowa dyrektor teatru!
fot.: UM Cieszyn
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Jest nowa dyrektor teatru!

Teatr imienia Adama Mickiewicza w Cieszynie ma nową dyrektor. W tej roli zaprezentowana została dziś w ratuszu Katarzyna Dendys-Kosecka. Do tej pory związana z Teatrem Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Nową szefową teatru przedstawiła burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.Katarzyna Dendys-Kosecka to animatorka i menedżer kultury oraz aktorka. Jest absolwentką Studium Wokalno-Aktorskiego imienia Danuty Baduszkowej w Gdyni i pedagogiki na Uniwersytecie Śląskim. Ukończyła też studia podyplomowe na kierunku: menedżer kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. 
 
W bielskiej Banialuce odpowiada za promocję i reklamę teatru, koordynację projektów realizowanych dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa czy też samorządów. Zajmuje się również pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych. Ta ostatnia umiejętność będzie miała niebagatelne znaczenie w kierowaniu cieszyńskim teatrem, którego budynek wymaga gruntownego remontu i ogromnych nakładów finansowych. 
 
W Cieszynie i Czeskim Cieszynie Katarzyna Dendys-Kosecka jest znana między innymi jest jako dyrektor organizacyjna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic”. W Bielsku-Białej z kolei, oprócz pracy w Banialuce, działa w Stowarzyszeniu Centrum Sztuki „Kontrast” współprowadząc Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej.
 
Jako aktorka występowała gościnnie na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Muzycznego w Lublinie, Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Autorski recital „Piaf” poświęcony twórczości i życiu francuskiej pieśniarki prezentowała na wielu scenach teatralnych i festiwalach.
  
Nowa dyrektor chce, by teatr, obok działalności impresaryjnej, tworzył własne wydarzenia artystyczne.
- Chciałabym aby teatr produkował własne wydarzenia, żeby miał swoje premiery – mówiła dziś na konferencji prasowej Katarzyna Dendys-Kosecka. Przekonywała, że jest to możliwe dzięki pozyskanym grantom.

Teatr w Cieszynie nie ma swojego zespołu artystycznego, ale – jak wyjaśniła nowa dyrektor instytucji – to nie jest przeszkoda. W 2025 roku Teatr im. Adama Mickiewicza będzie obchodził swoje 115 urodziny.
- Mam nadzieję, że już wtedy będzie świętował swoją własną premierę [zrealizowaną - dod. red.] poprzez dobór artystów z całego regionu, w formie castingowej – mówiła Katarzyna Dendys-Kosecka. Posłuchaj
 
Ważną częścią działalności teatru w Cieszynie ma być również edukacja artystyczna dzieci i młodzieży.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: