Czujników jest już więcejIzabela JanoszekIzabela Janoszek

Czujników jest już więcej

Dwa kolejne czujniki do pomiaru jakości powietrza zostały zamontowane na terenie gminy Czechowice-Dziedzice.Obecnie są cztery takie urządzenia: na budynkach szkół podstawowych nr 5 i 6 w Czechowicach oraz na terenie szkoły podstawowej nr 1 w Ligocie i szkoły w Zabrzegu.

Wyniki pomiarów prezentowane są na stronie internetowej urzędu miejskiego. Czujniki, oprócz stężenia PM 10 i PM 2,5, mierzą również temperaturę, wilgotność i ciśnienie. Odczyty tych parametrów prowadzone są co godzinę w odniesieniu do normy średniodobowej.

Czujniki mają charakter poglądowy i edukacyjny - podkreślają informując o ich zakupie urzędnicy. Przypominają, że jedyną instytucją upoważnioną do prowadzenia profesjonalnego monitoringu powietrza jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na podstawie pomiarów z automatycznych stacji inspektoratu ogłaszane są alarmy smogowe i powiadomienia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego.

Stacji pomiarowej WIOŚ w Czechowicach-Dziedzicach nie ma, ale jest na terenie sąsiednich gmin: Bielska-Białej i w Goczałkowic.


Zobacz inne wiadomości tego autora: