Centrum gotowe. Podano datę otwarcia
fot. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Centrum gotowe. Podano datę otwarcia

Centrum Bajki i Animacji już pod odbiorach budowlanych. Interaktywne centrum powstało w ramach Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i nawiązywać będzie do dorobku studia. Takiej atrakcji w kraju jeszcze nie ma.Poznaliśmy termin otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, to będzie 25 maja. Zakończyły się prace budowlane. Teraz przyszedł czas na porządkowanie i aranżację przestrzeni. W Bielsku-Białej będzie atrakcja jakiej w Polsce nie ma żadne miasto. POSŁUCHAJ.

- W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie budynku [...]. Podpisaliśmy protokół końcowy z generalnym wykonawcą. Zostały nam prace porządkowe - mówił Robert Grajcarek, zastępca dyrektora Studia Filmów Rysunkowych ds. inwestycji.
 
Przed otwarciem SFR zaprosi grupy testowe, by móc ustalić kwestie dot. m.in. ruchu w obiekcie. Szacunkowo zwiedzanie wystawy potrwa 2 godziny; będą dwie ścieżki zwiedzania. Centrum OKO dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
 
W interaktywnym centrum będzie przestrzeń do zwiedzania z dorobkiem Studia Filmów Rysunkowych, sala kinowa (kino studyjne) na 116 miejsc oraz dziedziniec z amfiteatrem, dla którego planowane są przedsięwzięcia plenerowe, w tym projekcje filmów. SFR ma plan na komunikację marketingową i działalność w mediach społecznościowych.
 
- Będziemy pierwszym takim centrum animacji w Polsce. Obiekt to przede wszystkim wystawa. Bardzo zależało nam na tym, żeby wystawa opowiadająca o procesie powstawania klasycznej animacji rysunkowej 2D, była dostosowana do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Mamy świadomość tego, że starsze pokolenie ma wielki sentyment do naszych postaci, do naszych bajek, ale bardzo zależy nam tym, żeby również to najmłodsze pokolenie naszych gości zachęcić do poznawania  klasycznej animacji rysunkowej - dodaje Karolina Lorenc, zastępca dyrektora SFR ds. organizacyjnych i kulturalnych. 
 
Budowa stricte trwała od 2022 roku, ale historia realizacji pomysłu jest o wiele dłuższa. Po drodze trzeba było uzyskać dofinansowanie, w tym dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich, ministerstwa kultury oraz miasta Bielska-Białej, gmina przeznaczyła także teren pod interaktywne centrum. 
 
Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO kosztowała 41 mln złotych.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: