Bilety na międzynarodowy festiwal już są
fot.: materiały prasowe
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Bilety na międzynarodowy festiwal już są

Ten festiwal ma być miejscem spotkań i dialogu. Przed nami 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatral­nego Bez Granic. Odbędzie się od 1 do 8 października w teatrach i salach widowiskowych Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.Impreza pierwotnie nosiła nazwę “Na granicy”. Nazwa została zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do Unii Europejskiej. Teraz to Międzynarodowy Festiwal Teatral­ny Bez Granic, który prezentuje przedstawienia polskie, czeskie i słowackie.
 
Festiwal jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka wywodzącego się z demokratycznej opozycji działającej w czasach tzw. „demokracji ludowej”. Jej działacze w latach 80. organi­zowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji. 
 
Pierwszy zainicjowany przez to środowisko festiwal teatralny odbył się w 1990 roku. W całości był poświęcony twórczości Vaclava Havla. Również w programie tegorocznej edycji nie zabraknie „havlowskich” motywów. Jak mówi dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Legoń, 5 października, w dniu 87 urodzin Václava Havla, teatr Dokola zaprezentuje mało znaną sztukę Havla „Świnia”. Posłuchaj
 
W programie tegorocznej imprezy warto zwrócić uwagę na teatr tańca, który pojawi się w Cieszynie po raz pierwszy od wielu lat. „Ekstatyczne” jak mówi Janusz Legoń widowisko "Romeo i Julia" jest koprodukcją Polskiego Teatru Tańca z Poznania i kolektywu bodytalk z Münster. Posłuchaj To propozycja dla młodzieży i widzów dorosłych.  
 
W trakcie Festiwalu Teatral­nego Bez Granic nie zabraknie jednak również propozycji dla dzieci! Scena Bajka czeskocieszyńskiego teatru Těšínské divadlo pokaże na festiwalu widowisko dla dzieci "Bylo nás pět". Dla najmłodszych jest jeszcze spektakl "Dášeňka" według Karela Čapka (teatr Dokola z Taboru) i koncert zespołu Czereśnie, który odbędzie się w cieszyńskim zamku.
 
Wydarzenie rozpoczyna się 1 października. Szczegóły programu znajdziecie na stronie borderfestival.eu. Za pośrednictwem tej strony kupicie też bilety na wydarzenie.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: