Wybudują lądowisko
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

Wybudują lądowisko

Do końca przyszłego roku na dachu Szpitala Śląskiego powstanie lądowisko dla helikopterów sanitarnych. Nowoczesna aparatura medyczna trafi na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Cieszyński szpital otrzymał blisko 5 milionów złotych dotacji, przyznanej na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia. Swój wkład finansowy będzie mieć także starostwo powiatowe.
Zapewnienie przez oddziały ratunkowe całodobowych lądowisk dla służb ratowniczych jest jednym z wymogów, jaki nałożyło na szpitale rozporządzenie Ministra Zdrowia w 2011 r.
Nowoczesne lądowisko dla śmigłowców ratunkowych zostanie wybudowane na dachu Pawilonu Łóżkowego  końcem 2017 r. To jednak nie jedyna inwestycja, jaka została zaplanowana w ramach projektu. Uzyskane dofinansowanie pozwoli na doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który zyska m.in. nowoczesny aparat rentgenowski oraz aparat USG, co poprawi jakość badań diagnostycznych.
Jak zaznacza Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego, dzięki rozbudowie infrastruktury placówka nie tylko osiągnie pełną funkcjonalność, ale też będzie jeszcze lepiej skomunikowana oraz zwiększy dostępność do świadczonych usług medycznych dla wszystkich mieszkańców regionu.
- Budowa lądowiska pozwoli na jeszcze bardziej efektywne niesienie ratunku i możliwość podjęcia natychmiastowych działań na rzecz osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, np. ofiar niebezpiecznych wypadków. Zapewnienie usług ratownictwa medycznego 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę jest niezwykle ważne w przypadku powiatu cieszyńskiego, w którym przebywa nie tylko lokalna społeczność, ale również duża liczba osób przyjezdnych – zaznacza dyrektor  Płygawko.
Przy okazji realizacji przedsięwzięcia, budynek Pawilonu Łóżkowego przejdzie modernizację zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Cieszyński szpital uzyskał już liczne decyzje administracyjne, przygotował stosowną dokumentacje projektową i uzyskał pozwolenie na budowę. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa o dofinansowanie z Ministerstwem Zdrowa oraz ogłoszone będą przetargi na realizację inwestycji. Zgodnie z założeniem, pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.
fot. Szpital Śląski


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: