Niecodzienna galeria ma 5 lat
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

Niecodzienna galeria ma 5 lat

35 autorów ekspozycji i 350 prac – tak prezentuje się bilans Galerii Zmiennej. W tym okresie pacjenci placówki obejrzeli dzieła zarówno światowej sławy artystów, jak i mniej znanych, lokalnych pasjonatów sztuki.Nazwa „Galeria Zmienna” powstała z idei udostępniania miejsca do prezentacji różnorodnych form twórczości plastycznej i fotograficznej. - W momencie oddania do użytku Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, pojawił się pomysł wykorzystania części korytarza przy rejestracji. Jest to miejsce, w którym pacjenci oczekują na wizyty. Aby umilić im ten czas, a także zmniejszyć poziom stresu związanego z chorobą, w holu głównym utworzona została mini galeria. I tak się to zaczęło – opowiada Barbara Karnas, opiekun wystaw.
Z kolei Czesław Płygawko, dyrektor cieszyńskiego szpitala – na naszej antenie – powiedział: Uważam, że taka forma stwarzania nowego klimatu w tych miejscach, gdzie pacjenci są zdenerwowani, jest jak najbardziej na miejscu. Do mnie docierają tylko pozytywne odgłosy dotyczącego tego, co robimy w naszej galerii. Sam, jak tylko następuje zmiana osoby wystawiającej, idę obejrzeć i podzielam opinię naszych pacjentów.
Jako pierwsze w Galerii Zmiennej zostały pokazane prace rysunkowe dzieci, wykonane podczas zajęć plastycznych w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Prace nawiązywały do tematów zdrowia i leczenia. Galeria bardzo szybko zyskała popularność i niedługo potem w szpitalu rozpoczęły się prezentacje prac kolejnych artystów.
- W ciągu pięciu lat prezentowaliśmy obrazy olejne, akryle, fotografie, linoryty, drzeworyty, hafty, koronki, rysunki. Wystawy cieszą się dużym zainteresowaniem, a miejsce ich ekspozycji jest na tyle atrakcyjne, że artyści sami kontaktują się z nami – dodaje Barbara Karnas. – Nie znam innego szpitala, który wykorzystuje tę formę arteterapii do zminimalizowania napięcia, jakie zawsze towarzyszy pacjentom podczas wizyt u lekarza – przyznaje opiekun wystaw.
We wrześniu w Galerii Zmiennej prezentowane są hafty reporterki Radia Bielsko.
- Wyszywane obrazy Katarzyny Koczwary są niezwykle urokliwe: delikatne kontury, brak wypełnień i pastelowe barwy odzwierciedlają romantyczną duszę autorki, która większość swoich dzieł przekazuje przyjaciołom i znajomym. Sporadycznie wykonuje także hafty na zamówienie. Ta niecodzienna pasja pozwala przełamać powszechne przyzwyczajenia i odłączyć się od szarego tłumu - zauważa Barbara Karnas.
Wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny.
fot. Szpital Śląski


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: