Mniejszy ból, szybszy powrót do zdrowia
Magda FritzMagda Fritz

Mniejszy ból, szybszy powrót do zdrowia

Dobra wiadomość dla obecnych i przyszłych pacjentów szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej.Placówka kupiła laparoskop, dzięki któremu część zabiegów można wykonywać bezpieczniej i szybciej, a ból i blizny są po nich znacznie mniejsze.
To pierwszy laparoskop w bielskim "pediatryku". Jak mówią lekarze, będzie to ogromny przeskok dla małych pacjentów. Operacje, wykonywane dotychczas metodą tradycyjną- za pomocą skalpela zastąpi laparoskopia, a więc dużo mniej inwazyjny zabieg. Jego istota sprowadza się do tego, że przy pomocy specjalnej rurki składającej się z teleskopu, kamery i źródła światła, przez małe nacięcie wykonywane z reguły w okolicy pępka, lekarze dostają się do wnętrza jamy brzusznej, a obraz z kamery wyświetlany jest na monitorze. Przez kolejne małe nacięcia wprowadzane są przyrządy umożliwiające wykonanie koniecznego zabiegu.
Same plusy, jak mówi Piotr Starzak, specjalista chirurgii dziecięcej w bielskim szpitalu: krótszy pobyt pacjenta w szpitalu, minimalna blizna pooperacyjna, szybsza rehabilitacja i mniejsze ryzyko powikłań. Co ważne, ponieważ ingerencja w organizm jest w tym przypadku niewielka, także ból po operacji jest zdecydowanie słabszy. Zakup sprzętu, wartego ponad 100 tys. zł to, jak mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor placówki, także oszczędności wynikające z krótszego zabiegu i dużo krótszej rehabilitacji pacjenta. Bielski szpital pediatryczny jest jedyną dziecięcą publiczną placówką medyczną w regionie, która posiada laparoskop i wykorzystuje do go zabiegów.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: