Dary od WOŚP dla wzorcowego oddziału geriatrii
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

Dary od WOŚP dla wzorcowego oddziału geriatrii

Druga transza sprzętu medycznego od Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiła do Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Sprzęt ten zasili oddział geriatryczny, który w regionie ma opinię najlepszego. Dyrektor szpitala, Czesław Płygawko, komentuje: - Mogę to potwierdzić, zacytować konsultanta wojewódzkiego ds. geriatrii, który tak nazwał nasz oddział. Jest to ogromna zasługa dr Pecolda, ordynatora. Muszę też powiedzieć, że Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy zawdzięczamy fakt, że oddział jest doposażony wzorcowo. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem do wykonywanie badań jak i zabiegów rehabilitacyjnych.
Co dokładnie trafiło na oddział wymienia ordynator dr n. med. Marcin Pecold: - Oddział geriatryczny otrzymał sprzęt, na dzień dzisiejszy, najnowocześniejszy na rynku. Jest to zestaw do rejestracji EKG met. Holtera. Całodobowy  elektrokardiograf wraz z oprogramowaniem, o wysokich parametrach technicznych, za 21 500 zł. Taka wielogodzinna rejestracja zwiększa szansę na stwierdzenie różnych zaburzeń czynności elektrycznej serca. Służy także do oceny pracy rozrusznika serca. Metodę Holter stosujemy też, jako uzupełnienie próby wysiłkowej w diagnozowaniu choroby niedokrwiennej serca (choroby wieńcowej). Dzięki niej uzyskujemy informację o ukrwieniu serca w ciągu całej doby i w różnych sytuacjach życiowych.
Wśród darów znalazł się również zestaw do całodobowej rejestracji ciśnienia krwi metodą Holtera. Można wykonać badanie 2 metodami: osłuchową (wykonywaną przez lekarza) oraz oscylometryczną (automatyczną). Wartość zestawu to 6 300 zł. Oddział wzbogacił się ponadto o zegarowy aparat do mierzenia ciśnienia SPOT, o wartości 9 200 zł. Jest to monitor czynności życiowych, który wspomaga biały personel podczas codziennych obchodów. Monitoruje ciśnienie krwi, saturację i temperaturę pacjenta. W sumie do Cieszyna trafił sprzęt o wartości ok. 37 tys. zł.
Od 20 lat, corocznie, Szpital Śląski otrzymuje od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bardzo potrzebny sprzęt. To ponad 1 mln 240 tys. zł przekazanych w formie aparatury medycznej. Dotychczas zostały obdarowane oddziały: neonatologii, pediatrii, chirurgii dziecięcej, geriatrii i SOR.
foto. Szpital Śląski Cieszyn


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: