Bielsko-Biała

Galeria na kołach kończy trasę. Ostatnie spotkanie ze sztuką w ruchu

today02.05.2026 13:56

Tło
share close

3 maja to ostatni dzień kursowania ETNObusu – wyjątkowej galerii na kołach prezentującej projekt artystyczny Beaty Bojdy, cenionej bielskiej projektantki mody, makijażystki oraz producentki sesji zdjęciowych i filmowych.

Projekt zrealizowano w autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu pasażerowie mogą podziwiać fotografie kobiet w charakterystycznych dla artystki koronach z bibułkowych kwiatów oraz w stylizacjach inspirowanych motywami ludowymi. Kwiatowe desenie ozdobiły również elementy wyposażenia: ściany oraz poręcze.

ETNObus wyjechał w trasę 6 marca o godzinie 10:25 z przystanku Osiedle Polskich Skrzydeł jako pojazd linii nr 4. Przez dwa miesiące galeria odwiedzała różne części Bielska-Białej, zmieniając linie, by dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców. Jutro, w Święto Konstytucji 3 Maja, odbędzie swój finałowy przejazd.

Autorka projektu i zespół

Beata Bojda, absolwentka wzornictwa na łódzkiej ASP, do współpracy przy tym przedsięwzięciu zaprosiła fotografki: Natalię Bylok-Domalewską, Annę Górę-Siudmak i Joe Zawadę oraz ilustratorkę Karolinę Koselę.

Bielsko-Biała jako Polska Stolica Kultury

Mobilna galeria wpisuje się w obchody związane z tytułem Polskiej Stolicy Kultury 2026, który Bielsko-Biała dzierży jako pierwsze miasto w kraju. Projekt jest owocem współpracy Punktu 11 (działającego w strukturach Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej) oraz Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Kuratorką projektu jest Aleksandra Tarnawa.

– Zapraszamy na ostatnią przejażdżkę ETNObusem oraz do śledzenia kolejnych odsłon autobusu sztuki. To nie koniec naszej przygody z tą formą przekazu – zapowiada kuratorka.

 

 

Autor: Zdjęcie autora Beata Stekla
[email protected]