powiat bielski

Odeszły dwie wyjątkowe kobiety. Kim były Helena Kulas i Łucja Hupert?

today07.02.2026 08:56

Tło
share close

Kolejne smutne informacje z gminy Jasienica. Zmarły dwie zasłużone dla lokalnej społeczności osoby: Helena Kulas, wieloletnia sekretarz gminy, oraz Łucja Hupert, była prezes Ochotnicza Straż Pożarna w Łazach. Informację o ich śmierci przekazał Urząd Gminy w Jasienicy.

Helena Kulas – 30 lat pracy dla samorządu

Helena Kulas przez trzy dekady była związana z lokalnym samorządem. Funkcję sekretarza gminy Jasienica pełniła w latach 1973–2003, a wcześniej – od 1963 do 1972 roku – była sekretarzem Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Rudzicy.
Miała 86 lat.

– Pozostawiła po sobie wspomnienie człowieka oddanego pracy i ludziom – życzliwej, sumiennej i zaangażowanej – wspominają ją pracownicy Urzędu Gminy w Jasienicy.

Łucja Hupert – pionierka kobiecego pożarnictwa w powiecie bielskim

Łucja Hupert była jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci lokalnego pożarnictwa. Do OSP Łazy wstąpiła w 1964 roku jako członkini Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

W latach 2000-2015 pełniła funkcję prezesa OSP Łazy, a wcześniej przez 10 lat była sekretarzem zarządu. Była pierwszą kobietą w powiecie bielskim, która objęła stanowisko prezesa jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. To m.in. dzięki niej powstała kobieca drużyna OSP Łazy.

Za swoje wieloletnie zaangażowanie Łucja Hupert otrzymała liczne odznaczenia, w tym: Brązowy, Srebrny i Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, tytuł Zasłużonej dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego oraz odznaczenie za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Działała także w Kole Gospodyń Wiejskich w Łazach. Zmarła w wieku 72 lat.

– Zapamiętamy ją jako osobę pełną wigoru, motywacji i dobroci, która uczyła bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi – czytamy na stronie Urzędu Gminy w Jasienicy.

Kiedy ostatnie pożegnanie?

Pogrzeb Łucji Hupert odbędzie się 10 lutego o godz. 13:00 w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Łazach. Modlitwa różańcowa rozpocznie się o 12:30.

O terminie ceremonii pogrzebowej Heleny Kulas Urząd Gminy w Jasienicy ma poinformować w najbliższym czasie.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Beata Stekla