Listeners:
Top listeners:
play_arrow
Radio BIELSKO Przeboje non-stop
play_arrow
Radio EXPRESS FM Prawdziwa Lokalna Stacja
play_arrow
Radio DISCO Zawsze w rytmie!
play_arrow
Radio MEGA Mega Przeboje!
play_arrow
Radio NUTA Same dobre nuty!
Dzisiaj zaczęła działać tężnia w Parku Habsburgów w Żywcu.
Do korzystania z jej prozdrowotnych właściwości zachęca burmistrz Antoni Szlagor.
– Przypominam, że tężnia solankowa wytwarza leczniczy mikroklimat, który działa jak naturalny inhalator. Wdychanie powietrza w tężni nawilża śluzówki, oczyszcza drogi oddechowe, wzmacnia odporność, pomaga przy alergiach, zapaleniu zatok, przewlekłych infekcjach oraz działa relaksująco. Korzystajcie z tego miejsca, jak najczęściej – napisał w mediach społecznościowych.
Sezon solankowy w Żywcu potrwa do końca października. Tężnia jest oczywiście bezpłatna.
To stosunkowo nowy obiekt. Miasto podpisało umowę z wykonawcą jesienią 2023 roku, a do użytku oddano ją wiosną 2024 roku. Koszt inwestycji wyniósł około pół miliona zł.
Tężnia powstała w ramach projektu Smart Żywiec Rewolucja.
Fachowe źródła wskazują, że przebywanie przy tężni można traktować jako naturalną inhalację aerozolem chlorkowo-sodowym, która może nawilżać drogi oddechowe, rozrzedzać wydzielinę i ułatwiać jej usuwanie.
Przeglądy badań sugerują też, że haloterapia może wspierać osoby z przewlekłymi problemami oddechowymi, poprawiając oczyszczanie śluzowo-rzęskowe i część parametrów oddechowych, ale raczej jako metoda uzupełniająca, a nie samodzielne leczenie.
Dlatego z tężni solankowej warto korzystać dla wsparcia oddychania i relaksu, jednak osoby z astmą, POChP, chorobami krążenia czy niekontrolowanym nadciśnieniem powinny wcześniej skonsultować to z lekarzem, bo sól hipertoniczna może nasilać kaszel lub skurcz oskrzeli.
Autor:
Beata Stekla
[email protected]
Codziennie od poniedziałku do piątku od 5:30 do 10.
close
Copyright Radio BIELSKO