Zielone światło dla reaktora
X/ORLEN Synthos Green Energy
Beata SteklaBeata Stekla

Zielone światło dla reaktora

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało sześć decyzji zasadniczych odnośnie budowy małych reaktorów jądrowych. Jeden z nich planowany jest w Stawach Monowskich pod Oświęcimiem.To miejscowość leżąca w gminie Oświęcim okalającej miasto. Zbudowany w nich reaktor ma zasilać w energię firmę Synthos w Oświęcimiu. Pozostałe decyzje dotyczą lokalizacji we Włocławku, Stalowej Woli, Ostrołęce, Nowej Hucie i Dąbrowie Górniczej.

Z wnioskami o wydanie decyzji wystąpił wiosną Orlen Synthos Green Energy. Pierwszy reaktor ma powstać do końca 2030 roku.

Wszystkie reaktory mają być zbudowane w technologii BWRX-300 dostarczonej przez GE-Hitachi Nuclear Energy. 

- Technologia BWRX-300 to czysta energia o zerowej emisji CO2, która może być dostarczana w dowolnym czasie, niezależnie od pogody, a powstaje w obiekcie nie większym niż boisko piłkarskie. To rozwiązanie oparte o sprawdzoną technologię, zaprojektowaną przez firmę z prawie 70-letnim doświadczeniem w branży jądrowej. Kompetencje GEH potwierdza 67 działających reaktorów BWR - czytamy na stronie OSGE.

I dalej: - BWRX-300 to chłodzony wodą, z obiegiem naturalnym, mały reaktor modułowy (SMR) o mocy 300 MWe. Posiada pasywne systemy bezpieczeństwa, które wykorzystują podstawy konstrukcyjne i licencyjne wcześniejszej konstrukcji GEH - reaktora ESBWR 1520 MWe, który przeszedł proces licencjonowania w Stanach Zjednoczonych.

Informacje zamieszczone na stronie OSGE brzmią uspokajająco, ale budowa reaktorów w pobliżu ludzkich osiedli budzi duże emocje. Dlatego tuż po tym jak OSGE ogłosiło swoje plany odnośnie reaktorów starosta oświęcimski, prezydent Oświęcimia i wójt gminy Oświęcim wystosowali stanowisko w tej sprawie do władz spółki.

Rozumiemy, że tego rodzaju inwestycje są dużym krokiem w przyszłość, jednak budzą wiele niepewności i obaw okolicznej społeczności. Dla nas samorządowców równie ważne jak rozwój miasta i gminy Oświęcim oraz całej ziemi oświęcimskiej jest poczucie bezpieczeństwa ich Mieszkańców. To my odpowiadamy na wszystkie pytania i wątpliwości, to na nas składana jest odpowiedzialność za przyszłość regionu.

Oczekujemy więc od spółki partnerskiego traktowania i szczegółowej informacji na temat planowanej inwestycji, przede wszystkim dokładnej lokalizacji, technologii, procesu inwestycyjnego, statusu formalno-prawnego projektu oraz jego harmonogramu.
Pozwoli nam to zająć stanowisko na temat przedsięwzięcia, które niewątpliwie będzie miało ogromne znaczenie dla naszej społeczności, a także odpowiadać na skierowane do nas pytania.

Oczekujemy również, że Orlen Synthos Green Energy zadba o włączenie Mieszkańców w proces informacyjny, wysłucha ich głosu i będzie aktywnie popularyzować rzetelną wiedzę na temat małych reaktorów jądrowych i samej inwestycji na naszym terenie.


Z kolei we wrześniu w Oświęcimiu odbyło się spotkanie samorządowych władz miejskich, powiatowych i gminnych oraz przedstawicieli mieszkańców z przedstawicielami OSGE i Synthosu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: