Z piętra na piętro. Przenosiny cennych pamiątek
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Z piętra na piętro. Przenosiny cennych pamiątek

Pamiątki to m.in. lady cechowe, pieczęcie, a nawet księgi cechowe z wpisem Andrzeja Komonieckiego, żywieckiego wójta i kronikarza oraz mentora miejscowych rzemieślników.Żywiec zawsze stał rzemieślnikami: piekarzami, rzeźnikami, czy szewcami. Historyczne pamiątki związane z nimi do tej pory można było oglądać na drugim piętrze Muzeum Miejskiego w Żywcu. W maju zostały przeniesione i wyeksponowane w przestronniejszej sali na pierwszym piętrze starego zamku.

- W nowej aranżacji pokazaliśmy tzw. lady cechowe, czyli skrzynie, mamy pieczęcie i księgi cechowe, mamy malarstwo przedstawiające świętych-patronów cechów. I to, co najwspanialsze, czyli księgi cechowe zaopatrzone wpisem samego Andrzeja Komonieckiego, który była mentorem naszych rzemieślników - mówi Dorota Firlej, kustosz muzeum. 

Dobrą okazją do obejrzenia eksponatów w nowym miejscu będzie zbliżająca się Nocy w Muzeum, na którą żywiecka placówka zaprasza 18 maja. Dodajmy, że rok 2022 jest w województwie śląskim Rokiem Rzemiosła.

Na koniec jeszcze ciekawostka. Wyroby jednego z przedwojennych żywieckich piekarzy zostały docenione przez samego marszałka Józefa Piłsudskiego. Posłuchaj
Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: