Z 998 na 112
Fot. Pixabay
Beata SteklaBeata Stekla

Z 998 na 112

W województwie śląskim trwa przełączanie numeru alarmowego 998 na 112.Numer 998 nadal będzie działał, ale dzwoniący nie połączy się już bezpośrednio ze strażą pożarną, ale z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Ten zakwalifikuje zgłoszenie i przekaże do odpowiednich służb. Pozwoli to odsiać zgłoszenia fałszywe czy niezasadne.

- Dyspozytorzy straży pożarnej będą otrzymywali od CPR tylko takie zgłoszenia, które rzeczywiście dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa, czy też środowiska. Dodatkową korzyścią z przełączenia numeru będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń, w tym zgłoszeń obcojęzycznych oraz połączeń eCall - mówi Patrycja Pokrzywa, rzeczniczka prasowa bielskiej straży pożarnej. Posłuchaj

eCall to europejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych. 

Komendy bielska i cieszyńska zostaną podpięte pod numer 112 17 września, komenda w Żywcu - 20 września, komenda w Pszczynie - 14 września.

Numer alarmowy 998 to drugi numer przekierowany do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku przekierowano już numer 997. Na 2024 rok planowane jest przekierowanie numeru 999. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: